Pangea Matematik Yarışması’nın derece sahipleri belli oldu

Pangea Matematik Yarışması’nın İsveç derece sahipleri, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93. yılında Cumartesi günü belli oldu.

“Matematik Birleştirir” sloganıyla 2014 yılında 600 öğrenci ile başlayan ve geçtiğimiz yıl 2000 öğrencinin katıldığı Pangea Yarışması’na, İsveç’te bu yıl 10 bin 580 öğrenci başvuru yaptı. Bu yarışmaya Avrupa genelinden ise 500 binin üzerinde öğrenci katılıyor.

İsveç’te Pangea Matematik Yarışması Gullviva Gymnasium tarafından gerçekleştiriliyor. Bu yılki yarışmaya, İsveç’in 18 bölgesinden, 90 belediyeden, 600 farklı sınıftan öğrenci yarışmaya katılmak için başvuruda bulundu.

Rekor başvurunun olduğu son  Pangea Matematik Yarışması’nın İsveç derece sahipleri, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 93. yılında dün (Cumartesi) belli oldu. İsveç’te bu yıl üçüncüsü yapılan Pangea Matematik Yarışması’nın finali, ülkenin üç büyük kenti Stockholm, Göteborg ve Malmö’de gerçekleşti.

İsveç’in her köşesinde ilgi gösterilen Pangea’da, 22 Şubat’ta ikinci tura geçen en iyi 2 bin 500 öğrencinin isimleri açıklanmış, İkinci tur 14-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirilmişti. Finale kalan toplam 259 öğrenci için de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın yapıldığı 23 Nisan’da final sınavı da  Stockholm, Göteborg ve Malmö’de gerçekleştirildi.

Final sınavı sonrası, üç ilde düzenlenen ödül programında dereceye gireneler açıklandı. Stockholm’de Solna Gymnasium etkinlik salonunda yapılan ödül töreninde dereceye giren 14 öğrenci sahneye teker teker sahneye çağrılarak, ödül çekleri ve başarı belgeleri takdim edildi.

Programda bir konuşma yapan Proje sorumlusu Gullviva Gymnasium Müdür Yardımcısı ve Matematik Öğretmeni İsmail Dökümcü bu yarışma ile amaçlarının İsveç’te öğrencilere matematik ve fen bilgisini daha çok sevdirmek olduğunu belirtti.

Dökümcü daha önce de gazetemize yarışmanın İsveç’te yeni olmasına rağmen katılımın yüksek olmasının kendilerini mutlu ettiğini söylemişti. Yapılan uluslararası araştırmalarda İsveç’in matematik seviyesinin düşüklüğüne dikkat çeken İsmail Dökümcü,, “aynı zamanda bu yarışmayla öğrencilerin matematik seviyelerini yükseltmeye de katkı sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuşmuştu. Dökümcü ayrıca, bu projede 423 öğretmenin gönüllü çalıştığını ve her birinin öğrencilerine matematiği sevdirmek için büyük bir uğraş verdiğini vurgulamıştı.

İşte dereceye giren öğrenciler:

3. Sınıflar

1.Judith Hallberg  Värnama  Kärda Skolan

2.Vannfors Simon Nacka

3.Dante Eriksson Grähs  Stockholm  Mälarhöjdens Skola

4. Sınıflar

1.Tine Dahlberg  Stockholm Eiraskolan

2.Isak Järverud Eriksson Göteborg  Gbg Högre Samakola

3.Smith Ergelbeit Fred  Stockholm Carlsons Skola

5. Sınıflar

1.Christian Ljungberg Stockholm Carlssons Skola

2.Jesper Areskoug      Lindingö  Käppala Skolan

3.Markus Dalmyr  Helsinborg  Montessoriskola

Jesper Mavevave Uppsala  Uppsävjaskolan

6. Sınıflar

1.Hampus Björk  Umeå

2.Elliot Bennet   Stockholm Carlssons Skola

3.Viktor Kalinowski  Stockholm  Campus Monilla Skola

7. Sınıflar

1.Vera Pavlovic  Stockholm Mörbyskola

2.Ludvig Hult  Stockholm  Carlssons Skola

3.Gustav Rodebjev  Stockholm  Carlsson Skola

8. Sınıflar

1.Fan Boyu  Stockholm Novia Engelskaskolan

2.Rasmus Gidlöf Stockholm Carlssonskola

3.Alexandra Eckerberg  Stockholm  Carlssonskola

9 .Sınıflar

1.Leen Eid  Malmö  Söderkulla Skola

2.Eric Sundein  Uppsala

3.Wilhelm Nilede Boden

pangea y_1 pangea y_2 pangea y_3

pangea final_22 pangea final_23 pangea final_25 pangea final_26 pangea final_1 pangea final_2 pangea final_3 pangea final_4 pangea final_5 pangea final_6 pangea final_7 pangea final_8 pangea final_9 pangea final_10 pangea final_11 pangea final_12 pangea final_13 pangea final_14 pangea final_15 pangea final_17 pangea final_18 pangea final_19 pangea final_20 pangea final_21

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir