Pizza Egzersizi

Yoğun bir hafta geçirdikten sonra..

Pazar sabahı şöyle öğleye kadar uyuma programı yaparsınız ya bazen..

Hani çoluk çocuğa da günler öncesinden bin tembih edersiniz: ‘Aman n’olur bu hafta Pazar biraz geç kalkalım çocuklar…. Geç uyanalım..’

Hani erken uyanmak isteyen için hazırlık bile yaparsınız akşamdan.. Mutfak masasının üzerine..

Ne gezerrrrr….

O, sair gün okula gitmek için yatağa yapışan çoluk çocuk, pazar sabahın nurunda yeni doğmuş, henüz gözleri açılmamış kedi gibi başınıza dikilirler gözlerini ovuştura ovuştura..

-Anne pizza..

Ne??

-Pizza..

Yavrum rüyanda mı gördün pizzayı. Gece yatarken bir şeyin yoktu. Hani program yaptık akşamdan.. Hani geç kalkacaktık.. Ne oldu böyle birden, rüyanda İtalya’ya falan mı gittin sen.

-Hayır sen yap.. İtalya’dan getirtme.. Geçen söz vermiştin ya..

Allah Allah yavrum bazen ana babalarda unutur sözlerini..

-Hayır sen unutmazsın.. Pizza yap..

Of Allah’ım.. Günler öncesinden Pazar sabahı geç kalkma planı yapmışken tam da!!!

Kalk hamur tut, mayala, yoğur, malzemesini yay, pişir. Valla gün değil koca Pazar günü biter pizza hala beklenir sofralarda.

Kolay değil o hamuru tutturmak. Ben bazen o kadar özenir hazırlarım da aksilik nerden yaşanır bilinmez hamur hafif sert kalır. (Off, tamam hafif değil oldukça sert L)

İşte boşa giden onca uğraş, malzeme, hata affetmeyen, sabırsız ev halkı… Bir hafta öncesinden aldığın Pazar sabahı geç kalkma programıysa yerle bir.. Pizza acımasız.. Sertleştikçe sertleşir..

Benim surat düşer, zavallı annemin takma dişleri (hamurun sertliğinden). Kızımsa mırıldanır durur “bu pizzayı ayrana batırsak da mı yesek, batırmasak da mı…”

Gözlerim bir pizza tepsisinde bir kızım da. Şeytan der ki al pizzayı at denize. Evdeki çocuk yemezse, balık yer.

Kızım keser mırıltıyı “tamam tamam espri yaptık” pizzanın üst malzemelerini temizledikten (yedikten) sonra hamurunu kemirmeye sıra gelince birden aklına diyet yaptığı gelir. Oysa arkadaşlarıyla hamburgerleri mideye indirirken hiç hatırlanmaz o diyetler nedense J.

Ah be evladım biraz nazik ol, hoşgörülü ol. İşte arada bir annen de hata yapıyor şu pizza hamurunu tutturma işinde. Ne olur sanki yüzüme vurmasan da kibarca gevelemeye çalışsan anneannen gibiJ.

Eee ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar. Zavallı kadın ben üzülmeyeyim diye ağzında kalan son birkaç diş yordamıyla. “Elleyine sağlık yavyum pek bi güzel olmuş” yalanıyla beni mutlandırmaya çalışsa da durum ortada. Hamur tutmamış. Hele yarım saat sonra üstü kızım tarafından temizlenmiş pizza hamuru Pamukkale travertenlerinin susuz kalmış teraslarına döner.

Neyse ki yeme içme hususunda daha çok anne tarafımda var olan şahsım genlerine de az buçuk sirayet etmiş pratik zekam sayesinde bu pizza hamuru işini de çözdüm sonunda.

Şimdi hem çok kısa sürede hem de yumuşacık pizzalar hazırlıyorum pazar branchlarına. Görüntüleri de çok şeker. Herkes kahvaltı mezelerinden çok bu şirin pizzalara saldırıyor..

Her şey bir yana artık annemin (takma) dişler sapasağlam, kızımsa bu pizzalar karşısında zinhar diyet sözcüğünü edemiyor.. Gençler için süper bir lezzet zira…

Bu tarif pizza yapmaya yeni başlayacaklar için de iyi bir egzersiz olacaktır.

Bunla başlayın nasılsa hamur açmaya yeltenmeyeceksiniz bir daha.

İnanın.

Pazar kahvaltısına deneyin mutlaka. Deneyin, pizza hamurlarıyla da delirmeyin benim gibi.. Hepinize huzurlu sofralar mide dostlarım.

Pizza Egzersizi (2)

Pratik Pizza

Malzemeler

10 adet küçük sandviç

10 adet kokteyl sosis

10 adet küçük kornişon turşu

100 gr kaşar peynir

2 adet çarliston biber

2 adet domates

1 yemek kaşığı tatlı ketçap

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

*Domates, biber, sosis ve kornişon turşuları zar büyüklüğünde doğranır, ketçap ilave edilerek tavada zeytinyağında beş on dakika sote edilir.

*Hazırlanan malzeme ikiye bölünen sandviçlerin üzerine kaşıkla yerleştirilir.

*Rendelenmiş kaşar peynir serpilerek fırına verilir.

*Beş dakika sonra fırından alınarak servis yapılır.

 

Not: Küçük sandviç yerine tost ya da hamburger ekmeği de kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir