Ramazan’da halsizliğin çaresi

Mısırlıların piramitleri inşa ederken enerjilerini yükseltmek ve hastalıklardan korunmak için sarımsak kullandığını biliyor muydunuz?

Eczacı Mehmet Müderrisoğlu, daha enerjik ve zinde kalmak isteyenlerin normal sarımsağa göre daha faydalı ve kokusuz olan siyah sarımsağı kullanabileceğini belirtti.

Enerji kaybı ve halsizlik

Müderrisoğlu, açlık ve sıcak havanın etkisiyle akşam saatlerine doğru bitkinlik ve halsizlik görülebileceğini kaydederek, şunları söyledi: “Her akşam mutlaka sahura kalkılmalı ve uygun besinler tüketilmelidir. Tam buğday ekmeği, yumurta, süt ürünleri, ceviz ve badem daha geç acıkmanızı sağlar ve tokluk hissi verir. Daha enerjik ve dinç olmak istiyorsanız size siyah sarımsağı tavsiye edebilirim. Siyah sarımsak enerjinizi artıracak ve doğal moral kaynağınız olacaktır.”

Enerjiyi yükseltiyor

Müderrisoğlu, sarımsağın Mısır’da piramitlerin yapımında çalışan işçilere enerjilerini yükseltmek için düzenli olarak verildiğini hatırlatarak, “Mısır’ın sıcak ikliminde son derece ağır şartlarda çalışan piramit işçileri sarımsak sayesinde hem enerji kazanmış hem de sarımsağın antibiyotik etkisi ile hastalıklardan korunmuş ve yaralarını iyileştirmişlerdir.” dedi.

Normal sarımsaktan daha etkili

Günümüzde yeni keşfedilen siyah sarımsağın bildiğimiz sarımsaktan daha etkili olduğunu ifade eden Eczacı Müderrisoğlu, şöyle devam etti: “Siyah sarımsak, aslında bildiğimiz sarımsağın fermente edilmiş halidir. Fermantasyon sırasında kokusu ve acı tadı kaybolurken besin değeri artar. Vitamin ve mineraller dahil yararlı 200’ü aşkın bileşik içerir. Yüksek enerji verir. Tansiyonu ve şekeri düzenler. Aynı zamanda antioksidan özelliktedir.”

Mide dostu

Mehmet Müderrisoğlu, siyah sarımsağın Ramazan ayında görülebilecek mide yanması şikayetlerinde yardımcı olabileceğini ve doğal mide koruyucu olduğunu kaydetti. Sindirim sistemi hastalığı olanların çiğ sarımsak yememesi gerektiği uyarısında bulunan Müderrisoğlu, yenilecek çiğ sarımsağın mide rahatsızlığı, gaz ve alerji gibi sorunlara neden olabileceğine dikkat çekti.

Siyah sarımsağın faydaları

-Kansere karşı koruyucudur

-Kalp sağlığını korur

-Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur

-Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır

-Bağışıklık sistemini destekler

-Karaciğeri korur

-Diyabet semptomlarını iyileştirir

-Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır

-Sindirim ve dolaşımı arttırır

-Tansiyonu düzenlemeye yardım eder

-Doğal mide koruyucudur

-Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır

-Yaşlanmayı geciktirir

-Antialerjiktir

-Saç ve cilt sağlığını korur

-Yorgunluğu önler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir