Regaib Kandili’nde yapabileceğimiz 13 önemli amel

Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaib Kandili’nde neler yapılmalı, bu mübarek gece nasıl değerlendirilmeli? İşte, Regaib Kandili’ni en yararlı şekilde geçirebilmek için siz değerli okurlarımıza hazırladığımız 13 öneri.

 1-Regaip Kandili’nde kılınacak özel bir namaz hükmü bulunmamakla birlikte, bu gecelerin fazileti ve yapılacak duaların kabul edilme ümidinin fazla olması sebebiyle diğer gecelere göre daha iyi bir şekilde ihya edilmesi gerekir.

2-Öncelikle kazaya kalmış namazlarımız varsa onları kılma, gece namazını arttırma, Kur’an-ı Kerim okuma, iyi bir muhasebe, nafile ve mali ibadetleri çoğaltma hedefimiz olmalıdır.

3-Hz. Peygamber’i tanıma ve tanıtmaya yönelik çalışmalarla bu günler ve geceler ihya edilmelidir.

4-Anne, baba ve kardeşlerimizi mutlaka ziyaret edelim. Uzakta iseler telefonla arayalım.

5-Akrabalarımızı, arkadaşlarımızı arayıp soralım. Kandillerini tebrik edelim. Büyüklerin duasını alalım.

6-Bolca Kur’an, cevşen okuyalım. Geçmişlerimizin ruhlarına hediyeler gönderelim.

7-Diğer yandan hakkı bulunan kimselerle helâlleşmek, yoksulları gözetmek, hayır ve iyilik yapmak da bu günlerin en güzel değerlendirme şeklidir.

8-Özellikle Avrupa’da yaşayan bizler için üç ayların ve bu aylardaki mübarek gecelerin büyük bir coşkunlukla ihya edilmesi önem arz etmektedir. Çünkü bu mübarek geceler ve kandil günleri şeâirdendir. Yani İslamın sembolü ve alâmetlerindedir.

9-Camilerde, salonlarda geniş kitlelere yönelik programlar yapılmalıdır. Ailelerin bir araya gelmesiyle yapılan bu toplu programlarda hem şeâir duyurulmuş olur, hem de İslamın izzet ve şerefi gösterilmiş olur.

10-Tebliğ açısından en önemlisi de İslam’ın manasından uzak yaşayan insanlara örnek olunması gibi büyük hikmetler vardır.

11-Hangi inançtan olursa olsunlar, komşularımızla yakınlaşmak için iyi bir fırsat olarak değerlendirmeliyiz.

12-Çocuklarımız, kandillerin o manevî havasını soluya soluya büyüsünler. Bayramlarda olduğu gibi Kandil gecelerinde ailemizi hediyelerle sevindirip, camilere alıştırmakta büyük faydalar vardır.

13-Diğer taraftan arkadaşlar ve aile fertleri arasında hediyeleşerek bu günleri Avrupa’da gündemde tutalım, yaşatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir