“Schengen’in geleceği mülteci krizinin çözümüne bağlı”

Başbakan Angela Merkel (CDU), Almanya’nın kapılarını mültecilere açma kararını tekrar savundu, mültecileri zor kullanarak uzaklaştırma ve sınır dışı politikasının sorunu çözmeyeceğini söyledi. Merkel, mülteci krizinin çözümünde Türkiye’nin merkezi konumda olduğuna bir kez daha dikkat çekti.

Federal Meclis’te konuşan Başbakan Angela Merkel, mülteci politikasının arkasında durdu. Ağustos ayında Almanya’nın kapılarının sığınmacılara açılması kararını savunan Merkel, sığınmacıların kabulü için üst sınır belirlenmesi taleplerini de reddetti. Almanya’ya gelen ve Cenevre Mülteci Konvansiyonu kapsamına girenlere iltica hakkı verilip korunacağını söyleyen başbakan, buna karşılık ekonomik nedenlerle gelenlerin kesinlikle burada kalamayacaklarını vurguladı. Güvenli ülke ilan edilen Kosova, Karadağ, Arnavutluk gibi ülkelerden gelenlerin yoğun şekilde sınır dışı edildiği ifade edildi.

ZORLA SINIR DIŞI MÜLTECİ KRİZİNİ ÇÖZMEYECEKTİR

Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ısrarla talep ettiği zorla sınır dışı veya ülkeye almama tekliflerinin mülteci krizini çözmeyeceğini söyleyen Başbakan Merkel, “Zorla sınır dışı sorunu çözmeyecektir. Burada önemli olan öncelikle mülteci göçünün sebepleriyle mücadele etmektir. Sonra kaçak göçü, yasal şekle büründürmektir. İnsan kaçakçılarıyla mücadele edip yasal göçü uzmanlarıyla gerçekleştirmektir. Bu nedenle tampon bölge oluşturulmasını ve bunun Avrupa çapından anlaşmaya bağlanmasını savunuyorum. Hedefimiz, daha az mültecinin gelmesi“ değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE ANAHTAR KONUMDA

Mülteci krizinin çözümünde Türkiye’nin anahtar konumda olduğunu hatırlatan Başbakan Merkel, Almanya’nın maddi olarak Türkiye‘ye yardım edeceği bilgisini verdi. Amaçlarının mültecilerin öncelikle Türkiye’de kalması olduğunu kaydeden Merkel, mülteci krizinde Avrupa’nın sergilediği görüntünün iyi olmadığını ve iyileştirmeye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

SADECE ALMANYA’DA İYİ YAŞANMIYOR

Almanya’nın ekonomik ve refah olarak iyi bir yerde olduğunu aktaran Merkel, göçmenlerin “Almanya’da daha iyi bir yaşam var“ düşüncesiyle gelmelerini eleştirdi. İyi yaşamın sadece Almanya’da olmadığını söyleyen Başbakan, “İnsanın ancak Almanya’da iyi yaşabileceği fikrini yedi milyar dünya vatandaşı paylaşmıyor.” dedi. Almanya’ya gelen Suriyelilerin birçoğunun ileride geri dönebileceklerini ifade eden Merkel, “Sığınmacıların entegrasyon çalışmalarına hemen başlanmalı. Öğrendiklerini hem burada hem de Suriye’de kullanacaklardır“ dedi.

SCHENGEN’İN GELECEĞİNİ MÜLTECİ KRİZİNE BAĞLADI

Meclis’te 2016 Bütçe tartışmasında konuşan Merkel, Avrupa Birliği’nde serbest dolaşımı sağlayan Schengen uygulamasının geleceğinin mülteci krizindeki çözüme bağlı olacağını kaydetti. Avrupa ülkelerinin dayanışma içinde adaletli şekilde mülteci kabul etmesi gerektiğini söyleyen Merkel, mülteci krizinin çözülmemesi halinde Schengen uygulamasının tartışmaya açılabileceğine dikkati çekti. İSMAİL ÇEVİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir