Bu şehirde telefon kullanıcıları için trafik ışıkları zemine yerleştiriliyor

Artık kimsenin elinden düşürmediği akıllı telefon kullanıcıları için de yeni uygulamalar hayatımıza girmeye başlıyor. Her türlü uyarıya rağmen telefon kullanıcıları yolda yürürken dahi olsa telefonlarına bakmaktan kendilerini alıkoyamıyorlar. Ya yön bulma ya da mesaj göndermek suretiyle telefonlarından gözlerini alamayan kullanıcılar için de kazalar kaçınılmaz oluyor.

Almanya’da aşırı derece akıllı telefon kullananlara artık “smombie” yani smartfon ve zombi kelimelerinin birleşmesinden oluşan bir isim takılıyor. Bu durumun ciddi manada tehlike oluşturduğunu düşünen Almanya’nın Augsbourg belediyesi, telefonundan başını kaldıramayan telefonkolikler için çareyi zemine trafik ışıklarını yerleştirmekte bulmuş.

phone2

Şu an deneme aşamasında olan sistem şehirde sadece iki tramvay hemzemin geçidinde uygulanıyor.

Augsbourg belediyesinden bir yetkili konuyla ilgili olarak Augsburger Allgemeine gazetesine: “Artık anladık ki telefon kullanıcıları çoğu zaman kafalarını kaldırıp normal trafik ışığı hizasına kadar dahi getirmiyorlar, teknolojide geriye gidemeyeceğimize göre en azından riski azaltmak için bizim bir şeyler yapmamız gerekiyordu” diye konuştu.

Böyle bir uygulamaya neden olan faktörlerden biri de, bir kaç hafta önce 15 yaşında müzik dinleyen genç bir kızın gelen tramvayı fark etmemesi üzerine feci şekilde can vermesi olduğunu yetkililer ifade ettiler. Trafik ışıklarını zemine koyarak dikkatsizliklerin ve buna bağlı kazaların azaltılması amaçlanıyor.

Daha önce de dünyanın bazı ülkelerinde, yolda telefon kullananlar için özel bölümler ayrılarak ve uyarılar koyularak yaşanan kazalara önlem alınmaya çalışılmıştı. Yılmaz Tandoğan

Çin’de cep telefonu kullanıcıları için ayrılmış bir yol

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir