Selma Kadın Derneği’nden gençlere yönelik “rol-model” söyleşisi

FEDESTA çatısı altında Göteborg`da faaliyet gösteren Selma Kadınlar Derneği, gençlere yönelik “Rol Model” söyleşisini gerçekleştirdi.

İç hastalıkları uzmanı Dr. Naciye Elgin’in konuk olarak katıldığı söyleşide göçmen kökenli olarak İsveç toplumda başarılı olabilmenin yolları üzerinde duruldu.

Kendi kliniğinde çalışmanın yanı sıra bir üniversitede de öğretim görevliliği yapan Dr. Naciye Elgin, Danimarka’ya küçük yaşta göç ettiğini ve orada büyüdüğünü belirterek, hayatı boyunca ön yargılarla karşılaştığını, fakat bu ön yargıları başarısı ile yendiğini anlattı.ROL MODEL 2

Gençlerin her ne yapıyorlarsa yapsınlar, ne okuyorlarsa okusunlar, oldukları alanda en başarılı olmaları gerektiğini tavsiye eden Dr. Elgin, toplumdan biri olmak için çok gazete okumanın, gündemleri takip etmenin ve genel kültürlü olmanın önemine vurgu yaptı.

Bunları yapmanın özgüveni artırmanın yanı sıra, toplum tarafından kabul edilmenin de önemli faktörlerinden olduğunu ifade eden Dr. Elgin, gençlerin kendi seslerini duyurabilmek için farklı sosyal derneklerde aktif olmalarının önemli olduğunu belirtti. Elgin, bir insan tek başına fazla bir şey yapamayabilir ancak, birlikte olunca birçok şeyi yapabilir, kendini gösterip sesini duyurabilir” dedi.

Söyleşiye katılan gençler, iş ve sosyal hayatında başarılı bir kadın ile görüşmek ve onun hayat tecrübelerini dinlemenin kendilerini motive ettiklerini belirterek, bu gibi programların sayısının artması talebinde bulundu.

Programı organize eden Selma Kadın Derneği de, rol model söyleşilerinin devam edeceğini bildirdi.

“Okumanın Yaşı Yoktur”kitap

Öte yandan, Selma Kadın Derneği kitap okuma alışkanlığını daha yaygın hale getirmek amacıyla her yaştan üyeleriyle düzenli kitap okuma programları düzenliyor. “Okumanın yaşı yoktur” sloganı ile hafta sonları ve tatillerde organize edilen programlar; dernek lokalinde, ev ortamlarında ve bazen de havanın güzel olduğu günlerde doğada yapılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir