Şiddete karşı omuz omuza

Stockholm’de geçtiğimiz hafta Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrasında Türk ve Kürt kökenli dernek yöneticilerinden birlik ve beraberlik mesajları verildi. Düzenlenen ortak basın toplantısında “Şiddete karşı omuz omuza duracağız, birlik ve beraberliğimizi bozamayacaklar” denildi.

Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybettiği ve 61 kişinin yaralandığı terör saldırısından birkaç saat sonra Stockholm’ün Fittja semtinde bulunan Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne de bir bombalı saldırı gerçekleştirildi. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı saldırı; “Türkiye’de son dönemde artan toplumsal gerginlik Avrupa’ya da mı yansıyor’’ sorusunu akıllara getirdi.

Isvec'in baskenti Stockholm'de dun aksam saatlerinde Fittja Turk Kultur Dernegi'ne tahrip gucu yuksek ses bombasi atildi. Patlama esnasinda Kultur Dernegi kapali oldugundan herhangi bir can kaybinin yasanmazken, genis capli hasar meydana geldi. Fittja Turk Kultur Dernegi Baskani Ismail Zengin

Ancak saldırı sonrasında İsveç’te yaşayan Türk ve Kürt toplumunun önde gelenleri verdikleri birlik ve beraberlik mesajları ile söz konusu endişeleri ortadan kaldırdı.

Botkyrka Türk Kültür Derneği ve Fittja’da bulunan Anadolu Kürt Derneği yetkilileri ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Sosyal Demokrat Parti’nin Türkiye kökenli milletvekili Serkan Köse, Botkyrka Belediye Başkanı Ebba Östlin ve Botkyrka Belediyesi encümenlerinden Gül Alıcı’nın da hazır bulunduğu toplantıya yüzlerce kişi katıldı. Her türlü şiddete karşı birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği basın toplantısı İsveç medyası tarafından da yakından takip edildi.

İsmail Zengin: Şiddete karşı omuz omuza duracağız

Saldırı sonrasında Haberisveç’e konuşan Botkyrka Türk Kültür Derneği Başkanı İsmail Zengin, ‘‘Bu cemiyetimiz 1972 yılında kurulmuştur.

Haydar Bayraktar

72 yılından bu yana herhangi bir saldırı olmadı. 70’li yıllardan bu yana Kürtlerle kardeş kardeş geçiniyoruz. 50 metre yakınımızda Kürt Cemiyeti var. Bizim bir ihtiyacımız olduğunda onlara varıp onlardan istiyoruz. Onların olduğunda bize geliyorlar. Yani birbirimizle diyaloğumuz oldukça güçlü.” dedi.

Haydar Bayraktar: Huzurumuzu bozmak istiyorlar

Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Anadolu Kürt Derneği Başkanı Haydar Bayraktar ise yaşanan saldırıların toplumdaki huzuru bozmayı hedeflediğini söyledi. Bayraktar, “Ben de kardeşim Türk Dernek Başkanı İsmail Zengin’in mesajlarına tamamen katılıyorum. Bu saldırıları yapanlar bizim huzurumuzu bozmak istiyorlar. Olaydan dolayı çok üzüntülüyüz” diye konuştu.

Ýnþaatýna 1998 yýlýnda baþlanan ve 11 yýldýr devam eden Stockholm'deki Fittja Camisi, Ýsveçlilerce "Lilla Turkiet" (Küçük Türkiye) denilen Fittja bölgesinde yer alýyor. Þuana kadar yapýmýna 30 milyon Ýsveç Kronu (2 milyon 711 bin Euro) harcanan camii bitme aþamasýna geldi. (CÝHAN/Ramazan Kerpeten) (2009.05.30) Caminin yapým iþlerini organize eden Botkryka Ýslam Kültür Derneði Baþkaný Ýsmail Okur, çalýþmalarýn son durumu hakkýnda Cihan'a özel açýklamalarda bulundu.

İsmail Okur: Kürtler ile Türklerin dostluğunu kimse bozamaz

Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası Haberisveç’e konuşan Botkyrka İslam Kültür Derneği Başkanı İsmail Okur da “Yaşananları fazla abartmamak lazım. Bir defa şunu bilmek lazım; buradaki Kürtler ile Türklerin dostluğunu kimse bozamaz. İki taraf da Kululu, aynı bölgenin insanı. İkincisi ve en önemlisi İslamiyet gibi ortak bir kutsalımız, değerimiz var. Aynı kubbe altında bir araya geliyoruz. Bizim cami cemaatinin yarısı Kürt. Derneğimizi kurduğumuzda da kurucularımızın yarısı Kürt idi. Hala öyle. Dolayısıyla böyle bir topluğu kimse bir birine düşüremeyecektir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir