Sığınmacıların iadesi başladı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle (AB) vardığı anlaşma çerçevesinde göçmenlerin Yunanistan’dan Türkiye’ye iadesine başlandı. Toplamda 131 göçmeni taşıyan iki tekne Midilli Adası’ndan Dikili’ye doğru yola çıkmıştı. O gemi Dikili’ye ulaştı.

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda yapılan son hazırlıkların ardından bugün aralarında Suriyeli mültecilerin de bulunduğu yüzlerce göçmenin İzmir’in Dikili ilçesine gönderilmesi bekleniyor.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, bugün 500 göçmenin gelişi için gerekli hazırlıkların tamamlandığını söyledi ve “Yunan yetkililerle temas halindeyiz. 500 kişiyi alabileceğimizi söyledik. Şu ana kadar bize 400 isim verdiler” diye konuştu.

Ala, Türkiye’ye gelen Suriyelilerin kayıtlarının alınmasının ardından mülteci kamplarına yerleştirileceğini, diğer ülke vatandaşlarının ise kendi ülkelerine gönderileceğini söyledi.

AB ve Türkiye arasında varılan anlaşma kapsamında 20 Mart tarihinden sonra Yunan adalarına giden her göçmen Türkiye’ye iade edilecek.

AB ülkeleri ise Türkiye’ye gönderilen her bir Suriyeli karşılığında, Türkiye’deki mülteci kamplarında kalan bir Suriyeliyi kabul edecek.

AB’nin alacağı Suriyeli sayısı için azami sayı 72 bin olarak belirlenmişti.

Yunan devlet haber ajansı ANA, bugünden itibaren gelecek 3 gün içerisinde her gün yaklaşık 250 Bangladeşli, Pakistanlı, Sri Lankalı ve Afrika ülkelerinden göçmenlerin Türkiye’ye iade edileceğini yazdı.

Göçmenlerin gönderileceği Dikili’de bulunan BBC muhabiri Mark Lowen, “Hem Yunanistan hem de Türkiye 4 Nisan’da göçmen nakillerinin başlayabilmesi için son dakikaya kadar çalıştı. Ancak her iki ülke de bu operasyona hazır gözükmüyor” diyor. BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir