Silah satışını azalacaktı, rekor kırdı

Almanya’nın silah ihracatı rekor seviyeye ulaştı. İktidara gelmeden önce silah ihracını sıkı denetime tabi tutup azaltacağı sözünü veren Federal Ekonomi Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı Sigmar Gabriel, sözünü yerine getirmedi. Gabriel, 2015 yılında 7,5 milyar Euro’luk silah ihracatının gerçekleştirildiğini söyledi. Amerika, Rusya, Çin’den sonra Almanya dünyanın dördüncü en çok silah satan ülkesi.

İktidara gelmeden önce silah ihracını sıkı denetime tabi tutup azaltacağı sözünü veren Federal Ekonomi Bakanı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başkanı Sigmar Gabriel, sözünü yerine getirmedi. Berlin Federal Basın Evi’nde 2015 yılı silah ihraç raporunu açıklayan Gabriel, Almanya’nın geçtiğimiz yıl 7,5 milyar Euro’luk silah ihracı yaptığını söyledi.  Almanya’nın 2014 yılında 6,5 milyar Euro’luk silah satışı yaptığı kaydedildi. İngiltere’ye 1,1 milyar Euro’luk tank uçağı satışı olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Gabriel, “Müttefik İngiltere’ye satışta bir sorun yok” dedi.

Bundeswirtschaftsminister Sigmar Gabriel (SPD) ‰uflert sich am 19.02.2016 bei einer Pressekonferenz in Berlin zu den deutschen R¸stungsexporten 2015. Foto: Bernd von Jutrczenka/dpa +++(c) dpa - Bildfunk+++

Katar’a Leopard tankı satıldı

Gabriel, Almanya’nın Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere kriz bölgelerine silah satışı yapması çok eleştirilmesine rağmen 2015 yılında Katar’a 1,6 milyar Euro tutarında Leopard 2 tankı ve parçasının satıldığını söylerdi. Gabriel, Katar’a silah satış onayını 2013 yılında iktidarda bulunan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hür Demokrat Parti (SPD) koalisyonun verdiğini ve bu kararın iptal edilemediğini dile getirdi. Silahların satışına onay veren Federal Güvenlik Konseyi’nde CDU’lu bakanlıkların Katar’a satışın gerçekleşmesi yönünde ısrarcı olduklarını ileri sürdü.  Gabriel, 500 milyon Euro’luk silah satışının Güney Kore’ye gerçekleştiği bilgisini verdi.

Küçük silahların satışı azaldı

Silah satışının azaltılması hedefinden vazgeçmediğini söyleyen Gabriel, 2015’in sevindirici haberinin küçük silahların satışının azalması olduğunu söyledi.2014’e göre küçük silah satışı yüzde 30 azalarak 33,9 milyon Euro’ya geriledi. Ekonomi Bakanı Gabriel, bakanlığı döneminde fiili olarak 3,97 milyar Euro’luk izin gerçekleştiğini kaydetti.

Gabriel, silah ihracatını bağımsız uzmanlara inceletecek

Dünyanın dördüncü en çok silah ihraç eden ülkesi olarak öne çıkan Almanya’nın silah ihraç yöntemini bağımsız uzmanlar komisyonuna inceleteceği bilgisini veren Ekonomi Bakanı Gabriel, bilirkişilerce yeni bir yasaya ihtiyaç olup olmadığının belirleneceğini kaydetti. Gabriel’in yeni bir yasa çıkışına karşı gelen CDU ise silah ihracatı ile ilgili gerekli her şeyin düzenlendiğini vurguladı. İSMAİL ÇEVİK / BERLİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir