STBC, “İsveç iş hayatında vergi” konulu bir seminer düzenledi

Stockholm merkezli İşadamları Federasyonu SWETURK’e bağlı olarak Göteborg’da faaliyet gösteren Swedish-Turkish Business Cooperation (STBC), Göteborg’da “İsveç iş hayatında vergi (skatt)” konulu bir seminer düzenledi. 

İsveç Vergi Dairesi (Skatteverket) ile birlikte organize edilen program, özellikle iş hayatına yeni başlamış olan veya şirket açmayı ve işletmeyi planlayanlar için tasarlanmış şekilde gerçekleştirildi. Programa Skatteverket’in Göteborg şubesinden uzman Mikael Bodin ve Patrik Wimmer konuk konuşmacılar olarak katıldı.

Uzmanlar öncelikle, katılımcılara genel bilgiler sunarak, doğru bilgilere hangi kanallarla ulaşılabileceğini anlattı. Özellikle iş hayatına yeni adım atanlar için  verksamhet.se, bankid.com, skatteverket.se gibi faydalı bilgi merkezlerinin öneminden bahseden Mikael Bodin, Skatteverket’in internet sayfasının nasıl daha efektif bir şekilde kullanılabileceğini örneklerle göstererek anlattı.

Daha sonra, Patrik Wimmer farklı şirket türleri için (AB-aktiebolag, HB-handelsbolag, EK-ekonomisk förening, vb.) vergi hesaplanması ve deklare edilmesi konularında da farklılıkların mevcutluğundan bahsederek, katılımcılara örnek gelir deklarasyonu (Inkomsdeklaration) üzerinden faydalı bilgiler aktardı.

Seminerin sonuna doğru, katılımcıların merak ettiği soruları cevaplayan uzmanlar, İsveç’te yaşayan ve yurtdışından (Türkiye’den) geliri olanların vergi hesaplamaları, şirket devrederken vergi konuları, legal ve doğru yollarla vergi ödemelerinde belirli miktar değişikliklerin yapılması (IKEA misali) gibi meselelere açıklık getirdi.

Program bitiminde, Mikael Bodin ve Patrik Wimmer, STBC işadamları derneğine davet ve organizasyon için teşekkür ederek, gelecekte de talep olursa, vergi konusunda spesifik mevzuları anlatmak için seminerlere katılabileceklerini de dile getirdi.

stbc3

stbc4

stbc5

stbc1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir