Stockholm’de Azerbaycan topraklarının işgali protesto edildi

Stockholm’de yaşayan Azeriler, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesini protesto etti.

İsveç Azerbaycan Birliği tarafından Başkent Stockholm’ün Sergel meydanında organize edilen mitinge katılan yaklaşık 200 kişi taşıdığı Azerbaycan, Türkiye, İsveç, Türkmen ve Uygur bayraklarıyla Ermenistan’ı protesto etti.

İsveç’te yaşayan Türk, Uygur ve Türkmen yurttaşların da destek verdiği gösteride, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’dan bir an önce çekilmesi istenirken, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Bozkurtlar ulusun, Allah Türk’ü korusun”, Karabağ bizimdir, bizim olacak” sloganları atıldı.

azari miting5

Bir kaç Azerbaycan diasporası temsilcisi burada açıklamalarda bulundu. Bunlardan biri olan Dünya Azerbaycanlılar Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi Seyavush Yusifli, Ermenistan’ın yıllardır Azerbaycan topraklarını işgal altında tuttuğunu hatırlatarak, Ermenistan’ın Karabağ’ı işgal etmekle kalmayıp, Karabağ dışındaki topraklarını da roket ve mermi yağmuruna tuttuğunu ve sinsi hayallerle Karabağ’ın tümüne sahip olmaya çalıştığını söyledi.

“GENÇLER HAKKINIZI ALINCAYA KADAR BU MUKADDES YOLDA YÜRÜYÜN”azari miting1

Gençlere seslenerek konuşmasını sürdüren Seyavush Yusifli, Karabağ’ın İran, Gürcistan ve Türkiye’nin bir bölümünü kontrol etme yönünde önem arz ettiğini belirterek, “Bu arazi son 26 yılda yılan hikayesine dönmüş ve git gide unutturulmaya çalışılmakta idi. Yalnız Azerbaycan yükselen ekonomisi, ruh yüksekliği, Türk dünyasının ve özellikle de Türkiye’nin desteğini yanında ve arkasında hissetmesinin de büyük önemi olacak ki Azerbaycan bu doğal ve ilahi kakından vazgeçmemekte ve vazgeçilemez, siz gençler de bunu bir hak olarak devamlı görün ve bu hakkı alıncaya kadar mukaddes yolda yürüyün” dedi.

Azerbaycan’ın Ermenistan’dan Dağlık Karabağ’ı çevreleyen Agdam, Kelbecer, Lachin, Kubatli, Zengilan, Fizuli bölgelerini bir an önce kayıtsız şartsız terk etmesini istediğinin altını çizen Yusifli, “bunun gerisinde Azerbaycan ve Dağlık Karabağ Ermenilerinin uluslararası güçlerin katılımıyla Azerbaycan toprakları içerisinde statülerini yeniden belirleyerek sulhu ve refahı yeniden oluşturmaktır.” diye konuştu.

azari miting2

“KARABAĞ AZERBAYCAN’INDIR, AZERBAYCAN’IN KALACAK”

Mitingin organizatörlerinden Azeri Gazeteci Rahim Sadıkbeyli de Ermenistan’ın Nisan ayı başında başlattığı savaşı protesto etmek amacıyla eylem yaptıklarını ifade ederek, Dünya genelinde Azerilerin bu mitinglerle Ermenistan’ın bir an önce işgalini sonlandırarak Karabağ’dan çekilmesini istediğini söyledi.

Sadıkbeyli, “Karabağ her zaman Azerbaycan toprağı idi ve her zaman Azerbaycan toprağı olarak kalacak” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren protesto mitingi, olaysız bir şekilde sona erdi.

 

Stockholm’de Azerbaycan topraklarının işgali protesto edildi” için 2 yorum

 • 27 Mayıs 2016 Cuma tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Salam men isvec de yawayiram Azerbaycanliyam mene komeklik lazimdi iw tapmagda aileliyem 26 yawim var bir ovladim var 5 yawinda email: djibernisson@gmail.com

  Yanıtla
  • 31 Ağustos 2016 Çarşamba tarihinde, saat 17:04
   Permalink

   Selam,pizza işinde çalışmak istersen sana iş verebilirim

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir