Stockholm’de tesettür giyimde ilk oldular

Stockholm’de iki Türk kadın girişimci Mahiye Şener ve Sevda Abay, Jordbro Centrum’da açtıkları mağaza ile başkentte tesettür giyimde ilk oldular.

1960’larda İsveç’e gelen Kululu gurbetçi bir ailenin İsveç’te doğup büyüyen iki kız çocuğu olan Mahiye Şener ve Sevda Abay adlı iki kadın girişimci gösterdikleri ticari cesaret ile takdir topladı. Yaptıkları piyasa araştırmasından sonra Stockholm’de tesettür giyim konusunda bir boşluk olduğu kanaatine varan Şener ve Abay önce internet üzerinden giysi satışı yaparak ticarete ilk adımlarını attılar. Gördükleri ilgi üzerine eşlerinin de verdiği destek ile Jordbro Centrum’da yaklaşık 1 ay önce bir tesettür giyim mağazası açan iki çiçeği burnunda kadın girişimciden Mahiye Şener, “bu mağaza hayalimizdi ve gerçekleşti” diyor. “Ticarete atılmak için cesaret lazım.” diyerek sözlerine devam eden Şener’e kız kardeşi ve ortağı Sevda Abay’da destek veriyor. Abay, “Bu mağazayı açmak için risk almak gerekiyordu. Biz de risk aldık çünkü bu hayalimiz için risk almaya değerdi” şeklinde konuşarak bütün kadın girişimcilere hayallerini ötelememe tavsiyesinde bulunuyor.

Oldukça kısa olan ticari hayatlarında henüz ciddi bir zorlukla karşılamadıklarını belirten iki kadın girişimci “ Üzerimizde sadece ticarete yeni başlamış olmanın tedirginliği var.” diyor ve ekliyorlar: ”Henüz yeni başladık, daha önümüzü iyi göremiyoruz. 6 ay sonra yeni bir durum değerlendirmesi yapacak ona göre ticari hayatımıza yön çizeceğiz, hedefimiz tabii ki büyümek.” şeklinde konuşuyorlar.

Toplu taşıma aracı ile de ulaşımı oldukça kolay olan mağazada Türkiye’den getirilen abiyeden çocuk giyime özellikle bayanların ihtiyaç duyacağı çeşitli giyim malzemeleri bulunuyor. Ekstra bilgi isteyenler www.nisaclothes.se web sitesinden yararlanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir