Türk mutfağı, Avrupa’da şampiyon

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası son hızıyla devam ederken, turnuvaya katılan 11 ülkesinin mutfak şampiyonu şimdiden belli oldu.

Akıllı beslenme üzerine araştırmalar yapan NU3 sitesinin yaptığı bir analize göre, Türkiye, yemek tarifleri konusunda Avrupa’da birinci sırada bulunuyor.

Berlin merkezli NU3 şirketinden yapılan açıklamada, “Alman tarif sitelerinde, 500’den fazla bireysel puan alan 50’den fazla uluslararası yemek tariflerini inceledik.  En üst sırada Polonya ve Belçika mutfağının takip ettiği Türk mutfağı bulunuyor.” denildi.

turkiye-yemek-sampiyonu-2Türklerin, 1960 yıllarında misafir işçi olarak Almanya’ya gelmesiyle birlikte Alman mutfağının etkilendiği belirtilen açıklamada, “Biz dünya mutfaklarında ki bu çeşitliliği seviyoruz ve onları kaçırmanızı istemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Araştırmada Alman yemek tarifleri ise sekizinci sırada yer alırken, sonuncu Portekiz mutfağı oldu. Türk mutfağından ise kısır, pide, gözleme ve Türk usulü humus yemeklerinin tarifleri en çok tercih edildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir