‘Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşıyor’

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı ’Doğum Yeri İstatistikleri’nde Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü’nün doğduğu ilden farklı bir ilde yaşadığını açıkladı.

En yüksek nüfusa sahip il olan İstanbul’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olanlar arasında Sivas doğumlular birinci sırada yer aldı. Doğduğu ilde ikamet eden nüfus oranı en yüksek il ise yüzde 90,4 ile Kahramanmaraş oldu.

TÜİK, 2014 yılı ’Doğum Yeri İstatistikleri’ni açıkladı. Daha önce 10 yılda bir yapılan genel nüfus sayımlarından elde edilebilen doğum yeri bilgisi, bu çalışma ile artık her yıl idari kayıtlara dayalı olarak üretilebildiği ifade edildi. Buna göre, Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü doğduğu ilden farklı bir ilde yaşamaktadır. Türkiye’de yaşayan T.C. vatandaşlarının yüzde 96,8’i Türkiye doğumlu, yüzde 1,3’ü ise yurt dışı doğumludur. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2014 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’de ikamet eden vatandaşların yüzde 65,5’i doğduğu ilde, yüzde 31,3’ü ise başka bir ilde ikamet etmektedir.

DOĞDUĞU İLDE İKAMET EDENLERİN EN YÜKSEK OLDUĞU İL KAHRAMANMARAŞ

Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerlerine göre dağılımında ise doğduğu ilde ikamet eden nüfus oranı en yüksek il yüzde 90,4 ile Kahramanmaraş oldu. Bu ili yüzde 89,7 ile Şanlıurfa ve yüzde 89,6 ile Adıyaman takip etti. Doğduğu ilde ikamet edenlerin en düşük olduğu il ise yüzde 30,4 ile Yalova. Bu ili sırasıyla Kocaeli (yüzde 42,9) ve Tekirdağ (yüzde 43,7) takip etti.

İSTANBUL’DA İKAMET EDENLERDE İLK SIRAYI SİVAS DOĞUMLULAR ALDI

En yüksek nüfusa sahip il olan İstanbul’da yaşayan ancak doğum yeri farklı bir il olanlar arasında Sivas doğumlular birinci sırada yer alırken, Ordu ikinci ve Tokat doğumlular da üçüncü sırada yer aldı. İkinci büyük nüfusa sahip il Ankara’da ise farklı bir ilde doğup Ankara’da yaşayanlar arasında ilk sırada doğum yeri Çorum olanlar gelirken, ikinci sırada Yozgat ve üçüncü sırada Çankırı doğumlular yer aldı.

En yüksek nüfusa sahip üçüncü il olan İzmir’de ise en çok Manisa doğumlular ikamet ederken, Manisa’yı sırasıyla yurt dışı ve Erzurum doğumlular takip etti. Doğum yeri yurt dışı olup İzmir’de yaşayanlar arasında Bulgaristan doğumlular (yüzde 48,7) ilk sırada yer aldı.

TÜRKİYE’DE YAŞAYAN HER 10 KİŞİDEN 1’İ İSTANBUL DOĞUMLU

Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşlarının doğum yerleri incelendiğinde yüzde 9,5’inin doğum yerinin İstanbul olduğu görülmektedir. Ankara yüzde 4,3 ile ikinci sırada yer alırken, onu sırasıyla yüzde 3,3 ile İzmir, yüzde 2,8 ile Konya ve Şanlıurfa illeri izledi.

DOĞUM YERİ YURT DIŞI OLANLAR ARASINDA BULGARİSTAN DOĞUMLULAR İLK SIRADA

Türkiye’de ikamet eden ancak yurt dışında doğan T.C. vatandaşlarının, doğdukları ülkelere göre dağılımı incelendiğinde ise, ilk sırada yüzde 37,6 ile Bulgaristan doğumluların yer aldığı görülmekte. Bulgaristan doğumluları sırasıyla, Almanya (yüzde 22,2), Makedonya (yüzde 4,3), Hollanda (yüzde 2,9) ve Belçika (yüzde 2,6) doğumlular takip etti. ALİCAN YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir