Türkiye’ye kesin dönüş yapan gurbetçiler geri dönüyor

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın (TAVAK) yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa’da yaşayan 253 bin genç ve başarılı Türk, 2006-2012 yılları arasında Türkiye’ye dönüş yaptı. Ancak, Türkiye’de umduğunu bulamayan bu gurbetçiler, geçen yılın ortalarından itibaren yeniden Avrupa’ya yöneldi.

Neden dönüyorlar?

Yeni Mesaj Gazetesi tarafından hazırlanan habere göre büyük ümitlerle Türkiye’ye gelen bu kitle, 2015 yılının ortalarından itibaren tekrar Avrupa’ya geri dönmeye başladı. TAVAK’a göre geri dönüşün nedenleri ise şöyle:

  1. Türkiye’de ekonomideki bozulma süreci, işsizliği Türkiye’de de artırdı. Bu durum gelen insanların ümitlerini söndürdü.
  1. Özellikle İstanbul, Avrupa’nın birçok kentine göre çok daha pahalı. Türkiye’ye kesin dönüş yapanlar, bu pahalılıkla başa çıkamıyor.
  1. Aileler çocuklarının eğitimi konusunda zorluk çekiyor. Avrupa’da genelde eğitim bedavayken, Türkiye’de maalesef çocuk yuvalarından tutun üniversitelere kadar büyük paralar alınıyor. Bu durum fırsat eşitsizliğine yol açıyor.
  1. Çok sayıda Türk, geldikleri ülkelerdeki sağlık sigortalarını iptal etti. Türkiye’de sağlık sigortası yaptıramayan bu insanlar, hastanelerinin pahalılığı karşılığında geri dönüşü tercih etti.

Türkiye’ye dönen gurbetçiler arasında 20-40 yaşları arasında doktor, mühendis, avukat gibi branşlarda yetişmiş insanlar da bulunuyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir