Video… Dünyanın en büyük yolcu gemisi ilk yolculuğuna başlıyor

Atlantik kıyısında bulunan Saint-Nazaire tersanesinde yapımı tamamlanan dünyanın en büyük yolcu gemisi Harmony of the Seas geçtiğimiz Perşembe günü Amerikan şirketi Royal Carribean Cruises (RCCL) şirketine teslim edildi.

Bugün sabah saatlerinde, inşaası tam iki buçuk yıl süren ve şu ana kadar dünyada inşaa edilen en büyük yolcu gemisi olan kruvazier, Saint Nazaire tersanesinde sahiplerine verildi ve yola çıktı.

6360 yolcu kapasitesi olan ve 2100 kişiyi istihdam edebilecek olan gemi neredeyse küçük bir kasabanın nüfusuna denk sayıda insanı üzerinde barındırabiliyor. Uzunluğu 362 metre, genişliği 66 metre olan gemi 120 000 ton ağırlığında ve 2700 yolcu kabini mevcut.

Geminin üzerinde ayrıca 66 000 m2’lik bir alan eğlence ve restoranlar için ayrılmış. Dünyanın en büyük su kaydırağını da üzerinde bulunduran gemide basket sahası, mini golf sahası, sörf simülatörü, dükkanları olan bir cadde, bahçe, gazino ve tiyatro bulunuyor.

Harmony of the Seas şirketi gemi için bir milyar euroya yakın bir meblağ öderken, geminin Fransa’yı terkedip önce İngiltere’ye geçeceği ve ilk yolcularını Southampton limanından alacağı bildiriliyor. Yılmaz Tandoğan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir