Alarm ertelemeyin uyku düzeni oluşturun

Her sabah kurduğunuz alarmı dakikalarca erteliyor musunuz? “Alarm erteleme sorununu aşmanın yolu öncelikle uyku düzeni oluşturmaktan geçiyor.” diyen Psikolog Hilal Yıldız, ertelemeden, daha sağlıklı uyanabilmek için bazı önerilerde bulunuyor.

Uykunun en tatlı yerinde zır zır çalan alarmınızı sürekli erteliyor musunuz? Beş, on dakika aralıklı birden çok alarm kurmak uyanmak için yeterli olmuyor mu? İlk alarmın çalmasından itibaren yaklaşık 1 saat daha uyumaya devam eden bir avuç insan değiliz. Özellikle bahar aylarında hemen hemen herkesin dilinde olan, ‘sabahları alarmı sürekli erteliyorum, hep geç kalıyorum’ şikayeti ise sanıldığı gibi istemsizce yapılan bir davranış değil; disiplin sorunu. Belki de en çok canımızı sıkan durumlardan biri. Çünkü gerek iş hayatımızda, gerekse günlük yaşamımızın diğer alanlarında zaman zaman verimimizi düşüren bir davranış. Peki, bu sorunun üstesinden nasıl geliriz?

Psikolog Hilal Yıldız’a göre; alarm erteleme sorununu aşmak, öncelikle uyku düzenini oluşturmaktan geçiyor. Uyanmak için en doğru zamanı belirleyerek, uygun saat dilimine kurulan alarm da diğer bir çözüm yolu olabilir.

Yorulduğunuzda yatağınıza gidin ve uykuya orada dalın.

Uyku saatini, en azından yorulunca yatağa giderek dinlenme ihtiyacını karşılama alışkanlığını oturtmak, alarmı işlevine uygun olarak kullanmayı da beraberinde getirecektir.

‘Yoruldum uzanayım biraz telefonu kurcalayayım’, ‘biraz televizyonun karşısında dinleneyim’ gibi sizi daha da yoracak ve dinlenmenizi engelleyecek aktivitelerle uyku ihtiyacınızı ertelerseniz sabahları alarmı ertelemek de kaçınılmaz olur.

Herkes için ertelemenin farklı sebepleri olabilir

Sıkça alarm ertelemenin sebeplerden biri, ‘anlam eksikliği’ olarak biliniyor. Yapılması gereken iş anlamlı görünmüyorsa, o işe başlamak için yeterli motivasyon da bulunamıyor.

Ertelemenin öz-disiplinin zayıf olmasından kaynaklandığına dair görüşler de var. Kişi anlık keyiflere kapılarak, yapması gereken işleri erteliyor.

Erteleme davranışı duygusal bir durumdan kaçınarak, keyifsiz durumdan koruma amaçlı bir davranış olarak da ortaya çıkabiliyor. NALAN KAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir