Ankara Anlaşması tehlikede mi?

Tarihi referandumda İngiltere halkı AB üyeliğinden ayrılma yönünde tercihte bulundu. Peki bu durumda, Türk yatırımcıların İngiltere’de oturum ve çalışma vizesi almak için sıkça başvurduğu ‘Ankara Anlaşması’nın geçerliliği devam edecek mi? Russelwise Avukatlık Şirketi’nden Avukat Talat Durmuşoğlu’na göre, AB üyeliğinden çıkıldığı takdirde Ankara Anlaşması uygulaması da sona erecek.

Ankara Anlaşması, yaklaşık 43 yıldır birçok Türk vatandaşına, İngiltere’de yaşama ve kendi işinde çalışma olanağı sağladı. İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Birliği’ne katılması sonucu uygulanmaya başlanan Ankara Anlaşması, 23 Haziran’da yapılacak AB referandum sonucu Brexit çıkması halinde tehlikeye giriyor. Talat Durmuşoğlu, İngiltere’nin birlikten ayrılma ihtimalinde AB ile bütün anlaşmaların sona ereceğini ve Birleşik Krallık vatandaşlarının söz konusu sonuçtan olumsuz yönde etkileyeceğini belirtiyor.

Durmuşoğlu bu durumu şöyle açıklıyor: “Türk vatandaşlarını yakından ilgilendiren ve 12 Eylül 1963’te imzalanmış olan Ankara Anlaşması için iyimser konuşmak biraz zor. Çünkü Ankara Anlaşması da Birleşik Krallık’ın Avrupa Ekonomik Birliği’ne 1973’te katılmasıyla uygulanabilir hale gelmiştir. Bu anlaşmanın daha katı kurallara bağlanamaması koşulu da Birleşik Krallık’ın Avrupa Ekonomik Birliği’ne katılması sonucu uygulanabilir hale gelmiştir. Bu nedenle Birleşik Krallık’ın AB’den çıkması durumunda geçiş süresinin sonunda başka bir anlaşma yapılmaması durumunda bu anlaşmanın uygulanması da sona erecektir. Bu durumda kategori altında yapılan başvurular sona erip, İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşları, diğer ülke vatandaşlarının da tabii olduğu diğer yatırımcı kategorilerinden başvurmak zorunda kalacaklar.”

“DİĞER YATIRIMCI VİZELERİNE BAŞVURMAK ZORUNDA KALINACAK”

İngiltere’nin AB’den çıkma ihtimali doğduğu takdirde, ülkede yaşamak için gelmek isteyenlerin diğer yatırımcı vize kategorilerine başvurmak zorunda kalacağını kaydeden Durmuşoğlu, İngiltere’nin başvuru koşullarında belli sermaye (en az 200 bin Sterlin), İngilizce dil yeterliliği vb. gibi koşullarına uyma şartlarını da arayacağını söylüyor. Şimdiye kadar Ankara Anlaşması’na başvurmuş vatandaşlara ilişkin konuşan Türk avukat, “Birleşik Krallık diğer kapattığı vize kategorilerinde olduğu gibi Ankara Anlaşması’ndan hali hazırda 1 senelik ve devamı 1 veya 3 senelik oturumları olan kişilerin, oturum veya sınırsız oturum başvuruları konusunda düzenlemeye giderek geçiş döneminde belirsizlikleri ortadan kaldıracağını düşünüyor ve kazanılmış haklara saygılı olunacağını temenni ediyoruz.” diyor.

“İNGİLTERE VATANDAŞLIĞI VEYA SINIRSIZ OTURUM KAZANMIŞ OLANLAR ETKİLENMEYECEK”

Öte yandan, en çok merak edilen bir diğer konu ise referandum öncesi Ankara Anlaşması’na başvuran ve bütün süreçlerden geçerek, İngiltere vatandaşlığı veya sınırsız oturum kazanmış kişilere ne olacağıydı. Söz konusu durum için de açıklama yapan Durmuşoğlu, “Ankara Anlaşması ile İngiltere vatandaşlığını veya sınırsız oturumlarını kazanmış kişilerin, kanunların geriye dönük uygulanamayacağı ilkesinden yola çıkarak bu durumdan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz.” diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir