Avrupa’da rüzgâr ve güneş enerjisi fosil yakıtları geçti, Danimarka ilk sıralarda


Avrupa’da rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik miktarı 2020 yılında ilk kez fosil yakıttan elde edilen seviyeyi geçti.

Avrupa kıtasında rüzgâr enerjisi üretiminde Danimarka birinci sırada yer aldı. Danimarka’da rüzgâr enerjisi kullanım oranı yüzde 61 oldu.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Sertaç Aktan’ın Euronews’te yer alan haberine göre, Fosil yakıtların elektrik üretimindeki payı yüzde 37’ye düşerken, yenilenebilir kaynakların payı yüzde 38’e yükseldi. Bu da Avrupa’nın bundan sonra her yıl sürekli olarak, daha az doğalgaz, petrol ve kömür kullanacağı anlamına geliyor.

Enerji üzerine uzmanlaşmış düşünce kuruluşu Ember tarafından hazırlanan raporda ortaya konulan bu verilere göre Avrupa bu aşamaya 10 yıllık girişimlerin sonunda geldi.

Danimarka birinci sırada

Ember baş analisti Dave Jones, “Avrupa bu şekilde bir kilometre taşını devirmiş oldu. Sadece kömür ve gaz değil, 2030 ve sonrasında nükleer santralleri de kapatmayı hedefleyen ülkeler, yeni elektrikli araçlar, elektrikli ısı pompaları ve elektroliz işlemleri için yükselen elektrik talebini karşılayabilmek adına çok daha fazla yatırım yapması gerekecek.” ifadelerini kullandı.

Kıta genelinde rüzgâr enerjisinde en yüksek pay yüzde 61 ile Danimarka’ya ait. Onu yüzde 35 ile İrlanda, yüzde 33 ile Almanya ve yüzde 29 ile İspanya takip ediyor.

Avrupa Birliği de 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yüzde 50 oranında düşürmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir