Başbakan Löfven ayrımcılıkla mücadele programını açıkladı

Başbakan Stefan Löfven, Visby’nin Almedalen bölgesinde her yıl gerçekleştirilen açık hava politika arenasında yaptığı konuşmada hükümetinin ayrımcılıkla mücadele etmek için yeni bir programı yürürlüğe koyacağını söyledi.

Ayrımcılıkla mücadele edilmemesi halinde ülkenin gelecekte ciddi sosyal sıkıntılar yaşayabileceğine değinen Löfven, ‘şehirlerde silahlı çatışmalar, araba kundaklamalar ve uyuşturucu ticareti artık son bulmalı, dini aşırıcılar kamusal alanda güç kazanmamalı’ şeklinde konuştu.

Hükümetin ayrımcılıkla mücadele için yaklaşık 250 milyon kronluk bütçe ayırdığını belirten Löfven 2017’de uygulamaya başlanacak programın 2025’e kadar sürmesinin öngörüldüğü bilgisini verdi.

10 madden oluşan programda polise yönelik saldırıların cezasının ağırlaştırılması, özellikle göçmen kökenli kadınların istihdamının artırılmasına yönelik teşvikler, problemli bölgelerde okulların durumunun iyileştirilmesi, bu bölgelerde spor aktivitelerinin desteklenmesi ve benzeri konuların yer aldığı belirtiliyor.

Diğer taraftan siyaset bilimi uzmanı Jonas Hinnfors hükümetin inisiyatifini önemli bulmakla beraber ayrımcılıkla mücadele gibi ülkenin en büyük meselelerinden birine bu kadar az bütçe ayrılmasını tuhaf karşıladığını söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir