Brüksel saldırılarının ardından iki Belçikalı Bakan istifasını sundu

Belçika tarihinin en kanlı terör saldırısının ardından “terör soruşturmasındaki hatalar” nedeniyle İçişleri Bakanı Jan Jambon ve Adalet Bakanı Koen Geens istifasını sundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Brüksel’de İŞİD’in üstlendiği terör saldırıları faillerine ilişkin dün yaptığı açıklamada “Brüksel’de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015’te Gaziantep’te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir” demişti. Erdoğan’ın “Bu kişinin yabancı terörist olduğu şeklindeki uyarımıza rağmen, Belçika terörizmle ilişkisini tespit edememiştir.” açıklamaları Belçika’da şok etkisi oluştururken bu bilginin terör soruşturmasına girmemesi büyük tepki çekti.

Bu açıklamaların üzerine Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ve Adalet Bakanı Koen Geens’in dün akşam istifalarını sunduğu öğrenildi. İçişleri Bakanı Jan Jambon bugün meclis önünde istifasına ilişkin yaptığı açıklamada “Dün akşam Türkiye’den gelen açıklamanın ardından bütün bulguları bir araya getirdim. Bütün bu incelemenin sonucunda soruşturma hakkında büyük soru işaretleri olduğunu söyleyebilirim.” dedi. İntihar saldırganını Türkiye’de yakalama fırsatını kaçırdığımız haklı bir sorudur diyen Jambon, “Ben kendi adıma siyasi sorumluluğumu alarak istifamı sundum.” dedi

Başbakan Charles Mİchel ise İçişleri Bakanının istifasını kabul etmedi. Jambon, Başbakanın kendisine “savaş durumunda alan terk edilmez” dediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir