Dünya’nın en güçlü ikinci pasaportu İsveç’in

Mali danışmanlık şirketi Arton Capital’ın vizesiz seyahat edilebilen ülkeler ve insani gelişmişlik düzeyi temel alınarak hazırladığı en güçlü pasaport listesinde, Almanya iki ayrı listede de ilk sırada yer alırken, İsveç ikinci, Türkiye ise küresel sıralamada 41. bireysel sıralamada da 86. sırayı aldı.

Arton Capital’ın yaptığı değerlendirmeye göre Almanya, dünyada en güçlü pasaporta sahip ülke olurken İsveç ikinci, Finlandiya ise üçüncü oldu. Listedeki küresel sıralama önceden vizesiz gidilebilen ülke sayısı dikkate alınarak yapılıyor.

Almanya’nın başını çektiği listede Türkiye, bu şekilde 103 ülkeye seyahat hakkı veren pasaportuyla bu sıralamada 41. sırada. BBC Türkçenin haberine göre bireysel sıralama ise vizenin, gidilen yerin sınır kapısında da alınabildiği ülkeleri hesaba katıyor.

Türkiye pasaportu 69 ülkeye vizesiz girme hakkı verirken, 34 ülkeye girişte vize alınıyor. En çok sayıda ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren ülkeler listesindeyse, Türkiye üst sıralarda. 166 ülke pasaportuna vize istemeyen Türkiye 19. sırada bulunuyor.

Bu sıralamada sondaki ülkelerse; Afganistan, Somali ve Türkmenistan.

199 ülke ve bölgeyi kapsayan küresel sıralamada ilk iki sırayı 158 ülkeye vizesiz seyahat hakkıyla, Almanya ve İsveç pasaportları alıyor. Bu ülkeleri; Finlandiya, Fransa, İsviçre, İspanya ve İngiltere pasaportları izliyor.

Listenin en sonundaki ülkelerse sadece 24 ülkeye vizesiz seyahat hakkı veren Afganistan pasaportuyla, 27 ülkeye vizesiz giriş yapılabilen Pakistan pasaportları. Listenin dibindeki diğer ülkelerse, Irak, Somali, Suriye, Sudan, Etiyopya ve Güney Sudan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir