Etik olmasa ne olur?

İçinde yaşadığımız toplum üretken bir toplum. Bu, özgürlüğü seven, kendini gerçekleştirmek isteye yani potansiyellerini sonuna kadar ortaya çıkarmak isteyen insanlar için büyük bir şans.

Üretken olmak demek, araştırmak demek. Araştırmak için de özgürlük şart. Bununla beraber araştırmanın da evrensel bir etiği var. Araştırma aşkıyla etiğin ihmal edilmesi, bazen hedeflenen, belki de ulaşılan sonuçların şirinliğine halel verip acı verici olabiliyor.

Araştırma yaparken etiğin ne kadar önemli olduğu, araştırma alanında küresel çapta bir itibarı olan İsveç’te yaşanan bir skandal olayla tekrar göz önüne serildi.

Olay dünyaca ünlü Karolinska Enstitüsü’nde geçiyor. Olayın bir numaralı karakteri ise söz konusu enstitüde 2010 yılından beri misafir görevli olarak bulunan, ünlü İtalyan cerrah Prof. Dr. Paolo Macchiarini. Vakıa ise Prof. Dr. Macchiarini’nin etik kuruldan izin almadan bazı ameliyatlar yapması, bu çerçevede yaptığı araştırma sonuçlarını da kendisini başarılı gösterecek şekilde değiştirmesi vs…

Sonuç ise yukarıda bazılarını yazdığım nedenlerden dolayı ünlü cerraha soruşturma açılması…Bu İsveçliler de hayret (!) edilecek insanlar yani…Karolinska’nin global itibarını hiç kaale almadan, milli enstitümüzün itibarı zedelenir demeden, dünyaya rezil oluruz demeden , medyada günlerde manşet oluruz demeden soruşturma açıyorlar, yanlış (!) yapıyorlar. Her neyse bu konu ayrı bir fasıl, kapatıyorum.

İddialara göre meğer suni nefes borusu nakli ameliyatı alanında dünyada ün kazanmış Prof. Dr. Macchiarini hastalarını kobay olarak kullanmış. 2010 yılından bu güne 3’ü İsveç’te 4’ü Rusya’da diğer 1’i ABD’de olmak üzere gerçekleştirdiği 8 ameliyatın 7’si başarısız olmuş; şöyle ki 6 hasta ameliyat sonrası ölmüş bir tanesi ise hala hastalıkla pençeleşiyor. Bu arada hemen belirteyim, hala hastalıkla mücadele eden bu hasta 24 yaşında olan bir Türk vatandaşı; ismi Yeşim Çetir. Sabırla, mücadele azmini yitirmeden, ümitle sağlığına kavuşmak için bekleyen bu kardeşimize buradan acil şifalar diliyorum.

Netice itibariyle Prof. Dr. Macchiarini şimdi araştırma etiğine uymadığı için hesap verecek. Karolinska Enstitüsü de Macchiarini’nin sözleşmesini uzatmayacağını açıkladı. Araştırma da etik prensiplerin pratikte uygulamalarını kısaca hatırlatarak yazımı sonlandırmak istiyorum: Etik komite izni, gizlilik, sonuçların dürüstçe rapor edilmesi…

İyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir