Fırçalamakla iş bitmiyor!

Şekerleme, çikolata, tatlı ve asitli içecekler dişlerin daha çürümesine zemin hazırlıyor. Diş hekimleri sadece fırçalama ile dişlerin korunamayacağına dikkat çekiyor. Diş aralarında kalan artıkların koku ve ağrıya zemin hazırladığını belirtiyor. Bu yüzden mutlaka diş ipi kullanılmasını tavsiye ediyor. Peki fırçalama ve diş ipi bulunamadığı durumlarda neler yapılmalı? İşte bu konuda diş hekimlerinin pratik önerileri:

Tatlı yiyecekler ağız içerisinde asidik bir ortam oluşturarak dişlerde çürümeye sebep olur. Bu çeşit gıdalar, mümkün olduğunca öğünlerden hemen sonra tüketilmeli. Asidik ortamın bazik ortama dönüşmesini sağladığından dişlerinizi fırçalayamadığınız yerlerde peynir yiyin. Asidik ortamı azaltmak için ağzınızı bol suyla çalkalayın.

Tatlı tüketiminin hemen arkasından bol ılık su için ya da şekersiz sakız çiğneyin.
Lokum gibi yapışkan şekerlemeler tükettiğiniz zaman dişlerinizi fırçalamak yeterli olmaz, diş aralarında kalan bu şekerlemeler ancak diş ipi kullanılarak uzaklaştırılabilir.

Hazır meyve suları, asitli içecekler veya hamur işleri tüketildikten sonra da dişlerinizi fırçalayamıyorsanız; en azından bol su ile çalkalayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir