Hayatları futbolla değişti!

Örneğin “Futbolcu olmasam doktor olurdum” diyen Hakan Şükür’ü sadece hastaları ve bulunduğu yerdeki insanlar tanıyacaktı. Keza Robin Van Persie, futbolcu olmasa bir mağazada tezgâhtar olarak yaşamını devam ettiriyordu şimdi. Bir de futbolcu olmasa hayatı tamamen kararacak isimler vardı. Futbol bir anlamda bu isimlere yeni bir dünyanın kapısını açan sihirli anahtar oldu.

Uyuşturucu ve silahlar değil futbol!

Felipe Melo, Galatasaray’da oynadığı dönemde seveni kadar sevmeyeni de çok olan bir isimdi. Attığı gol sonrası yaptığı ‘pitbull’ şov kadar, oyun içindeki agresifliğiyle de hafızalarımıza kazındı. Sky Sport kanalına konuşan Melo, futbolun içinde kalarak kendisini suç dolu bir hayattan kurtardığını söylemişti.

Melo, ”Eğer futbolcu olmasaydım katil olurdum. Uyuşturucu ve silahlarla dolu çok tehlikeli bir yerde büyüdüm. Bazen idman yapmak için başka yerlere giderdim ve döndüğümde bazı arkadaşlarım ölmüş olurlardı” açıklamasıyla futbolcu olmasının kendini nasıl bir hayattan kurtardığını ifade ediyordu.

Beşiktaş’tan tanıdığımız siyahî oyuncu Pascal Nouma, Fransa’da göçmenlerin yoğun olduğu bir bölgede yetişmiş biri. Göçmen yoğunluğunun olduğu mahalleler aynı zamanda ’suç bölgesi’ olarak görülüyor. Sempatik futbolcu Nouma, ”Futbolcu olmasaydım herhalde hapishanedeydim ya da gangster olurdum” diyerek nasıl bir hayattan futbol sayesinde kurtulduğunu anlatanlar arasında.

pascal

’Godfather’ Cassano

Antonio Cassano nam-ı diğer ’problem çocuk’, 1980’li yılların ’suç merkezi’ Bari’de babasız büyümesinden dolayı çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadığı sıkıntılı dönemden futbolcu olarak kurtulmuş.

1999’daki Bari-İnter maçının kaderini değiştirdiğini söyleyen Cassano, “İnter’e bir gol attım ve hayatım değişti. Eğer o maç olmasaydı ve profesyonel olarak futbol oynamasaydım, suçlu olurdum. Tanıdığım birçok insan mafyanın içine girdi. Bu maç beni kötü bir hayattan kurtardı” diyor.

’10 Numara’ Garson

Çocukluk yılları fakirlikle geçen ’Karpatların Maradonası’ Gheorghe Hagi’nin hayalindeki meslek, garsonlukmuş. Fakirlikten dolayı ekmeği bile bulamadıkları bir çocukluk geçiren Hagi, neden garson olmak istediğini şöyle açıklıyordu: ”Hep garsonları izlerdim. Çünkü çok yoksulduk. O zamanlar garsonların iyi bahşiş aldığını duymuştum. Ama yoksul yaşamıma rağmen futbolculuk ağır bastı.” İyi ki Hagi futbolcu olmuş. Yoksa bu dünya starının yeteneklerini yalnızca çalıştığı restoranda ya da cafede görebilecektik.

Futbolun hayatını değiştirdiği isimlerden biri de İlhan Mansız. Gurbetçi çocuğu olan İlhan Mansız ailesiyle birlikte yaşadığı bölgede uyuşturucu satışı ve kullanımının yüksek olmasından dolayı ”Futbolcu olmasaydım, belki de şu anda uyuşturucu satıyor ya da kullanıyor olurdum” diyerek uçurumun kenarından döndüğünü anlatıyor.

mansiz

Gol kralı oldu hayatı değişti

Deportivo formasını giydiği dönemde attığı gollerle hafızalara kazınan Uruguaylı Walter Pandiani de hayatını futbola borçlu olduğunu söylüyor. Küçük yaşına rağmen çöpçülük yaparak aile bütçesine katkı sağlayan Pandiani’nin futbol macerası 1995 yılında 2. Lig kulüplerinden Basanez’de başladı.

1993 yılında henüz 17 yaşındayken evlenen Pandiani, babasının vefatıyla küçük yaşta ailesinin bütün sorumluluğunu üstlenir. Basanez’den aldığı para aile geçimini sağlamadığı için geceleri bekçilik yapar, atreman ve maçlardan kala zamanında ise gündüzleri çöpçülük ve boyacılık yaparak ailesini geçindirmeye çalışır. 1997 yılında Basanez’de oynarken attığı gollerle gol kralı olunca talihi değişir, bir anlamda hayatı kurtulur.

Futbolcu olmasalar ne olurlardı?

Tanju Çolak: İnşaatçı
Bülent Uygun: Arkeolog
Denis Bergkamp: Hollanda’da peynirci
Serdar Özkan: TIR şoförü
Ümit Karan: Muhasebeci
Hakan Şükür: Doktor
Gareth Bale: Atlet
Taffarel: Asker
David Beckham: Kriket oyuncusu

Robin Van Persie: Tezgahtar

Dirk Kuyt: Boyacı

Joe Hart: Kriket oyuncusu

Zlatan İbrahimoviç: Avukat

Philipp Lahm: Polis

Juan Mata: Ekonomik danışman

Sergio Ramos: Tenisçi

Raheem Sterling:  Atlet

Jack Wilshere: İnşaat ustası

Emanuel Eboue: Aktör

Mustafa Pektemek: Voleybolcu

Carlos Tevez: Hapiste

Gary Medel: Uyuşturucu satıcısı

Artur Zico: Piyanist

Johan Elmander: Kamyon şoförü

Bastian Schweinsteiger: Kayakçı

Efe Yiğit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir