İngiltere AB’den çıkalım dedi, şimdi ne olacak?

İngiltere’de dün Avrupa Birliği (AB) üyeliği için gerçekleşen referandumdan resmi olmayan sonuçlara göre Ada yüzde 52’lik oy oranıyla AB’den çıkmak istiyor. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre söz konusu sonuçların, AB’den yana olma şansı kalmadı. Sonuçların belli olmasından sonra dolar, Yen ve altın fiyatları sert bir şekilde yükseldi. İngiliz para birimi Sterlin ise aşırı değer kaybetti.

İngiltere’de toplam 382 seçim bölgesinden 372’inde açıklanan sandık sonuçları, Ada’nın yüzde 52’sinin “AB’den ayrılma” yönünde karar verdiğini gösteriyor. Gece boyu devam sandık sayımlarında, “AB’de kalalım” ve “AB’den ayrılalım” arasında başa baş geçen yarışı, referandum sürecinde “Ayrılmaya Oy Ver” kampanyasını yürütenler kazandı. Ülkede yaklaşık 33 milyon seçmenin oy kullandığı halk oylamasında 17 milyon 61 bin 744 kişi “AB’den ayrılma” yönünde karar verirken, 15 milyon 864 bin 555 kişi de ‘birlikte kalalım’ dedi.

İngiliz basını devam eden sandık sayımında, referandum sonucunun, iki kamp arasında yaklaşık 1 milyon seçmen farkı olduğu gerekçesiyle, Ada’nın AB’den ayrılmasına kesinleştiğini bildirdi.

Sayma işleminin kısa bir süre sonra tamamlanmasının ardından kesin sonuçların, Manchester’daki belediye binasında seçim komisyonu yetkilisi tarafından açıklanmasını bekliyor.

İngiltere’de yaşanan tarihi referandumda toplam 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyordu. Yaklaşık 33 milyon seçmenin katıldığı referandum, şimdiye kadar katılımın en çok olduğu seçim olarak kabul ediliyor.

STERLİN SON 31 YILIN EN DÜŞÜK DEĞERİNDE

İngiltere’nin AB’den çıkması yönündeki oyların önde geçmesi sebebiyle İngiliz Sterlini de 1985 yılından bu yana ilk kez dolar karşısında en düşük seviyeye indi. İlk gelen sandık sonuçlarının ardından birlikten ayrılma oyları öne geçince sterlin-dolar paritesi 1.43’e gerilemişti. ABD Doları ise sterlin karşısında hızla yükselişe geçti, TL karşısında da 2,97 seviyesini gördü.

KARARIN HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

İngiltere’nin “AB üyeliğine tamam” dediği referandum sonucunun hukuki bir bağlayıcılığı yok ve parlamento isterse kararı uygulamama hakkına sahip. Ancak İngiltere Başbakanı David Cameron, sandıklardan çıkan sonucu Avrupa Konseyi’ne bildirmek zorunda.

NELER OLACAK?

Lisbon Anlaşması’nın 50. maddesi gereği, topluluktan çıkmak isteyen ülkeler için belirlenen süreç uygulanacak. Çıkma talebinin Avrupa Konseyi’ne bildirilmesinin ardından, karşılıklı görüşmeler başlayarak bir çıkma anlaşması uygulanmaya çalışılacak. Çıkma anlaşmasının da parlamento tarafından öncelikle onaylanması gerekiyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden itibaren Avrupa Konseyi’ne bildirilmesinden iki sene içinde taraf olunan tüm antlaşmalar ise sona erecek. Bu arada, iki sene içerisinde çıkmak isteyen devletin de onayı alınarak Avrupa Konseyi’nin oybirliği ile sürenin uzatılması da mümkün.

İSKOÇYA, 30 AY İÇİNDE REFERANDUM YAPILABİLİR

Referandumda ‘AB’de kalma’ yanlısı oy verilen İskoçya’da gündem yeniden referandum. Eski İskoç Ulusal Partisi lideri Alex Salmond, İskoçya’da muhtemelen 30 ay içinde yeniden bağımsızlık referandumu yapılacağını söyledi.

ALMANYA’DAN ‘BREXİT’ TEPKİSİ: KAHRETSİN!

İngiltere halkının dün yapılan referandumda AB’den ayrılma yönünde karar vermesi AB ülkelerinde deprem etkisi yaptı.
Referandum sonuçlarını değerlendiren Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımında, “Kahretsin! Avrupa için kötü bir gün.” ifadelerini kullandı.

SCHULZ: SEÇMENLERİN İDARESİNE SAYGI DUYMALI

AP Başkanı Martin Schulz, referandum kararının ardından yaptığı ilk açıklamada, “40 yıl boyunca İngiltere’nin AB ile ilişkisi muğlak oldu. Şimdi anlaşıldı. Seçmenlerin iradesine saygı duyulmalı. Şimdi hızlı ve açık bir şekilde çıkış müzakereleri yapılmalı” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE, TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİNCİ İHRACAT PAZARI

İngiltere vatandaşlarının dün gerçekleştirilen referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı vermesi dikkatlerin bu ülkeye çevrilmesine neden oldu. Türkiye, 2015 yılında İngiltere’ye 10 milyar 564 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu tutar, Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 7,3’üne denk. Piyasalarda şimdiden 2015 yılı bilgilerine göre Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı konumunda olan İngiltere’ye mal satan şirketlerin durumdan olumsuz etkilenebileceği beklentisi oluşmaya başladı. Öte yandan Türkiye 2015 yılında İngiltere’den 5,5 milyar dolardan fazla ithalat gerçekleştirildi. Bu bilgilere göre Türkiye, İngiltere’yle dış ticaretinde 5 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası verdi. MHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir