IŞİD’den eğitim alan 5 bin terörist Avrupa’ya sızdı

Europol Müdürü Rob Wainwright uyardı, ”3 bin ila 5 bin arası IŞİD eğitimli terörist Avrupa’ya sızdı”. İltica yoluyla sızdıklarına dair bir bilgi yok. Wainwright, Avrupa’nın son 10 yılın en ciddi terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtirken, terör saldırılarının devam edeceğini tahmin ettiğini aktardı.

Alman Neue Osnabrucker Zeitung gazetesine verdiği röportajda önemli açıklamalar yapan Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) Müdürü Rob Wainwright, sayıları 3 bin ila 5 bin arası değiştiği tahmin edilen İŞİD eğitimli teröristlerin Avrupa’ya sızdığını açıkladı.Bu sızmaların iltica yoluyla yapıldığına ilişkin ellerinde hiçbir delil olmadığını vurgulayan Wainwright, ”Bütün Avrupa açık terör tehdidi altında” şeklinde uyarıda bulundu. Dikkatli olunması gerektiği yönünde çağrıda bulunan Wainwright, teröristlerin sızmak için farklı yöntemlere başvurduğunu, bunun da teşkilat olarak devamlı yeni problemlerle karşı karşıya kalmalarına sebep olduğunu söyledi.

Uzmanlar Europol Müdürünün elinde sağlam kaynak olmadan böyle bir konuşma yapabileceğine imkan vermiyor ancak Europol’un bu rakamları oluşturmak için kullandığı metot hakkında tartışmalar var. Avrupa’da gündem olan bu açıklamalarının yanı sıra Wainwrigh, Paris saldırılarının ardından yaptığı uyarıyı da tekrarladı. Wainwright’a göre Avrupa son 10 yılın en ciddi tehdidiyle karşı karşıya ve teröristlerin Avrupa başkentlerine yönelik saldırı planları devam ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir