İsveç, BM Güvenlik Konseyi’ne seçildi

New York’ta dün Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde 2017-2018 yıllarında görev yapacak beş geçici üye için BM Genel Kurulu’nda seçim yapıldı. 128 oya ihtiyacı olan İsveç, 134 oy alarak BM Güvenlik Konseyi üyeliğini kazanmayı başardı.

Gizli oyla gerçekleştirilen seçimin ilk iki turu sonunda Afrika grubundan Etiyopya, Latin Amerika ve Karayipler grubundan Bolivya, Asya-Pasifik grubundan Kazakistan, Batı Avrupa ve diğerleri grubu için ayrılan iki koltuktan birisi için İsveç geçerli oyların üçte ikisini alarak Konsey’e seçildi.

Seçimle ilgili bir twitter hesabından açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, İsveç’in BM Güvenlik Konseyi’ne seçildiğini duyurmaktan onur duyduğunu belirterek, “önümüzdeki iki yıl boyunca masada olacağız ve dünya güvenliğini ilgilendiren en önemli kararlarda yer alacağız” dedi.

margot_wallstrom

1 Ocak 2017’de göreve başlayacaklar

Her yıl 5’i yenilenen geçici koltuklara seçilen üyeler 1 Ocak’ta göreve başlayıp ikinci yılın 31 Aralık tarihinde üyelikten ayrılıyor.

Halen Konsey’de görev yapan geçici üyelerden Venezuela, Malezya, Yeni Zelanda, İspanya ve Angola 31 Aralık’ta Konsey’den ayrılacak.

Bu yıl başında göreve başlayan geçici üyeler Japonya, Ukrayna, Uruguay, Mısır ve Senegal’in görev süreleri ise 31 Aralık 2017’de sona erecek.

BM’nin temel karar alma organı olan 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin 10 geçici üyesinden beşi her yıl yenileniyor. Seçilen yeni üyeler 1 Ocak 2017’de Konsey’e katılacak ve 31 Aralık 2018’e kadar görevde kalacaklar.

BMGK’da ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa daimi üyeler olarak yer alıyor ve bu üyelerin karar tasarılarını veto yetkisi bulunuyor. Geçici üyelere ise veto yetkisi tanınmıyor.

Türkiye en son 2009-2010 yıllarında Batı Avrupa ve diğerleri grubundan seçilerek Konsey’de görev yapmıştı. 2015-2016 yılları için de aday olan Türkiye, İspanya ve Yeni Zelanda’yı geçememişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir