İsveç yabancı ülkelerin casusluk faaliyetlerinden rahatsız

İsveç gizli polis servisi Säpo, yabancı ülkelerin devlet kurumları üzerinden ülke hakkında casusluk faaliyetleri yürüttüğü uyarısında bulundu. Söz konusu yabancı ülkelerin kim olduğu hakkında bir isim vermekten kaçınan Säpo yetkilileri devlet kurumlarından ihale alan bazı şirketlerin arkasında yabancı güçler olduğuna dikkat çekti, bu şirketlerin genellikle IT, güvenlik ve temizlik sektörlerinde faaliyet gösterdiği bilgisini verdi.  İsveç Savunma Üniversitesi’nden Savunma Uzmanı Lars Nicander ise ‘İsveç bu tehlikenin farkında olmalı’ şeklinde konuşarak söz konusu tehdidin ciddiyetini vurguladı.

Diğer taraftan sivil savunma birliği ajansı da (MSB) ülkenin her gün dezenformasyon saldırısı altında olduğu uyarısında bulundu. MSB Başkanı Mikael Tofvesson, ‘psikolojik savaş ülke için önemli bir tehdit haline geldi, İsveç her gün dezenformasyon saldırısı altında’ dedi.

Dezenformasyon saldırısı yapan ülkeler olarak Rusya ve İŞİD’in adını veren Tofvesson, kamuoyunu yönlendirme amaçlı kasıtlı ve çarpıtılmış yanlış bilgilerin özellikle sosyal medya üzerinden yayıldığı bilgisini verdi. Bu tehdit nedeniyle MSB’ye yeni uzmanlar alacaklarını belirten Tofvesson, yabancı ülkelerin İsveç ile ilgili artacağını tahmin ettikleri casusluk faaliyetlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir