İsveç’in bu paraları yarından sonra kullanılamayacak

İsveç’te yıllardan beri kullanılan 20, 50 ve 1000 kronluk banknotlar tarih oluyor.

Bir süre önce yenileri piyasaya sürülen paralar Perşembe mesai saat bitimine kadar kullanılabilir. Sonrasında ise hiç bir dükkan bu banknotları kullanmayacak. Buna rağmen çok sayıda kişinin elinde hala bu paralardan bulunuyor.

İsveç Merkez Bankası Riksbanken konuyla ilgili yaptığı açıklamada tedavülden kalkacak olmasına rağmen halihazırda 2 milyon değerinde paranın piyasada olduğunu belirtti. Riksbanken yetkilileri insanlara parayı elden çıkarmaları tavsiyesinde bulundu. Para en son Perşembe günü mesai saatinin bitimine kadar kullanılabilecek.

Bu arada Perşembe gününe (yarın) kadar paraları elinden çıkaramayanlar için her şey bitmiş değil. 31 Ağustos’a kadar bankalar bu paraları almaya devam edecek. Ondan sonra ise tamamen kullanılamaz hale gelecekler.

Öte yandan 30 Haziran Perşembe günü tedavülden kalkacak olan paraların 20-50 ve 1000 kronluk banknotlar olduğunu hatırlatmakta fayda var. Daha önce yenileri piyasaya sürülen 100 ve 500 kronluk banknotlar ise 30 Haziran 2017 tarihinde tedavülden kalkacak. Emre Oğuz

para2

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir