İsveçli Bakan: İngiltere’nin ayrılığı AB’nin dağılmasının önünü açabilir

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, İngiltere’nin AB referandumunun AB’nin dağılmasının önünü açabileceği uyarısı yaptı. Wallström bunun bir domino etkisi yapabileceğini ve diğer AB üyesi ülkelerin referandum taleplerinin ve birtakım imtiyazlı koşul isteklerinin gündeme gelebileceğini söyledi.

BBC’ye konuşan Wallström referandumdan AB’den çıkma yönünde karar çıkması durumunda başka ülkelerin İngiltere’nin yolunu takip edeceğini söyledi. İsveçli Bakan, “bu, diğer AB üyesi devletleri etkileyebilir. Bu devletler şunu diyebilir: Peki, eğer onlar ayrılabiliyorsa belki biz de referandum yapmalıyız ve belki biz de ayrılmalıyız.” dedi.

Referandumda AB’de kalma yönünde bir sonuç çıkması durumundaysa bu kez bu yaklaşımın AB ülkeleri içinde etkili olacağını sözlerine ekleyen Wallström, “Eğer AB’de kalırlarsa bu da diğer ülkelerin şöyle düşünmesinin yolunu açabilir: ‘Peki, müzakere ettiler, özel bir muamele talebinde bulundular. O zaman neden biz de bunu yapmayalım?” diye konuştu.

Wallström, İngiltere’nin AB’de kalmasını dilediğini, İngiltere’nin İsveç’in önemli bir ticari ortağı olduğunu ve 90 bin İsveçlinin İngiltere’de yaşadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir