İsveçli çocuk doktoru: Bazı mülteci “çocuklar” neredeyse 40 yaşında

İsveçli çocuk doktoru Josef Milerad, İsveç’e sığınan ve reşit olmadığını ileri süren bazı mültecilerin, yaşları hakkında yalan söylediğini kaydetti. Dr. Josef Milerad, reşit olmadığını öne süren bazı mültecilerin neredeyse 40 yaşında olduğunun da altını çizdi.

Expressen gazetesine konuşan Dr. Milerad, “bunların sayısı çok değil tabikii, ancak 30- 40 yaşları aralığında oldukları kesin” dedi.

İsveç’te halihazırda 18 yaş altı refakatçisiz 31 bin kişinin sığınma başvurusunda bulunduğu belirtiliyor.

Milerad bu rakamın doğru olmadığını belirterek, bunların bir kısmının daha kolay iltica kabulü alması için yaşlarını olduğundan daha küçük kayda geçirdiğini söyledi.

Milerad, devletin bu gruba yönelik uygulayacağı medikal test ile gerçek yaşlarını tespit edeceğini de sözlerine ekledi.

Göçmen Ajansı (Migrationsverket), daha önce 18 yaş altı olduğunu söyleyen yaklaşık 18 bin sığınmacının bu yıl ve 2017 yılı içerisinde bu teste tabi tutulabileceğini duyurmuştu.

İsveç’e sığının çok sayıda gencin daha kolay oturum alabilmek ve daha geniş imkanlardan faydalanmak için yaşını küçük gösterdiği ileri sürülüyor. Yapılacak test ile yaşları hakkında yanlış bilgi verdiği ortaya çıkan mülteci çocukların sınır dışı edilmelerinin de söz konusu olabileceği belirtiliyor. Foto: Temsili

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir