İsveçlilerin yarısı, bir çok hastalığın sebebi olan D vitamini eksiliği yaşıyor

Vücut için büyük öneme sahip D vitamini, yetersiz alınırsa birçok hastalığa kapı aralıyor. Öyle ki alzheimer, şizofreni ve kanser bunlardan sadece üçü olarak kayıtlara geçiyor.

Kemik sağlığı üzerine faydaları uzun yıllardır bilinen D vitamini, bedenin ihtiyaç duyduğu en önemli unsurlardan biri.

İSVEÇ’TE ORAN YÜZDE 50

Sahlgrenska Üniversite Hastanesi’nin bir araştırmasına göre, İsveç’te özellikle güneşten gelen UVB ışınlarının zayıf olduğu kış aylarında büyük oranda D vitaminine ihtiyaç duyuluyor. Hastanenin yaptığı bir çalışmaya göre sağlıklı olduğunu söyleyen kişilerin yüzde 50’sinde D vitamini oranı normalin altında çıktı. İsveç’in bazı bölgelerinde D vitamini eksikliği yüzde 75’i bulurken, özellikle Afrika ülkelerinden gelenlerde bu rakam yüzde 90’a çıkıyor.

Ancak dünyada da durum farklı değil. İngiltere’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre kış ve bahar döneminde tespit edilen D vitamini yetersizliği oranı yüzde 50’den fazla.

TÜRKİYE’DE DURUM FARKLI DEĞİL

Ne yazık ki güneşi bol olan Türkiye’de de bu hususta sıkıntı çekiliyor. Sonuçları 2012’de yayımlanan bir bilimsel çalışmaya göre Ankara’da yüzde 51 oranında D vitamini yetersizliği bulunuyor.

En çok balık ve yumurtada

D vitamini balıklar, ciğer ve yumurta sarısı gibi besinlerde daha fazla bulunuyor. Diğer besinlerdeki oranları ise düşük. Bu yüzden birçok ülkede kahvaltı gevrekleri ve süt gibi gıdalar endüstriyel olarak D vitamininden zenginleştiriliyor. Yiyeceklerde sınırlı bulunduğundan ötürü D vitamini ihtiyacının karşılanması güneşlenerek mümkün.

ALZHEİMER: 2014’te Journal of Neurology Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre orta veya ciddî derecede D vitamini yetersizliği alzheimer riskini artırıyor

ŞİZOFRENİ: Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Dergisi’nde yayımlanan 19 araştırmanın derlenmesi ile yayımlanan bir makalede, D vitamini yetersizliği bulunanların şizofreniye yakalanma riski bulunmayanlara göre iki kat fazla.

İKTİDARSIZLIK: Ciddî D vitamini yeter sizliği olan erkeklerde iktidarsızlık probleminin daha sık gözlendiğine dair bilimsel çalışmalar bulunuyor.

KANSER: 2010’da yayınlanmış D vitamini Konsensusu’na göre D vitamini yetersizliği başta bağırsak kanseri, birçok kanser türünün ortaya çıkma riskini artırıyor. Yetersizliğin meme kanseri ile de ilişkili oldu ğu düşünülüyor.

DEPRESYON: D vitamini yetersizliği sıkıntısı çeken kişilerin depresyona daha yatkın olduğu biliniyor.

Obeziteye dikkat: D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan obezlerde kandaki D vitamini oranı azalabiliyor ve yetersizlik ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle aşırı kilolu kişilerin kilo vermesi gerekiyor.

5-10 dakika güneşte kalmak yeterli

Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Akdemir, “Yeterli D vitamini alımı için uzmanlar mayıs–eylül ayları arasındaki dönemde günde yarım saat süreyle güneş kremi sürmeden kollar ve bacakların güneş görmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Gerçekte bu aylarda gün ortasında 5-10 dakika süreyle bile tenimizin bu biçimde güneşe maruz kalması günlük D vitamini ihtiyacımızın 2-3 katını temin edebilmemiz için yeterli.” diyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir