İsveç’te antibiyotik satışları düşerken; Türkiye kullanımda dünya birinciliğini koruyor

İsveç’te antibiyotik satışlarının giderek düşmeye devam ettiği bildirildi. İsveç Ulusal Halk Sağlığı Kurumu’nun yeni yayınladığı rakamlara göre, son 5 yıl içinde antibiyotik satışlarında yüzde 16 düşüş yaşandı.

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Antibiyotik ve Hijyen Ünitesi Başkanı Malin Grape, antibiyotik kullanımı ve satışında düşüş yaşanmasının sevindirici olduğunu belirterek, bunun ilaç direncine karşı mücadelede ve halkın yaşam kalitesinin yükselmesi açısından olumlu bir haber olduğunu söyledi. Malin Grape, “artan direnç nedeniyle giderek antibiyotiklere ‘ömrünü tamamlıyor’ olarak bakılıyor ancak mümkün olduğunca bunu korumamız gerekiyor. Dolayısıyla bu güzel bir haber” dedi.

Geçtiğimiz yıl İsveçli doktorların bir önceki yıla göre yüzde 1.6 oranında daha az reçete yazdığının da altını çizen Halk Sağlığı Kurumu, çocuk reçetelerinde ise bu oranın yüzde 8’e kadar gerilediği kaydetti.

TÜRKİYE, ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye, binde 42,2’lik antibiyotik kullanım oranı ile dünyada ilk sırada yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında Türkiye’de 2 milyon 46 bin kutu ilaç kullanıldığı, bunun için de 19 milyar 349 milyon lira para harcandığı ortaya çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre de Türkiye, binde 42,2’lik antibiyotik kullanımı ile dünyada açık ara ilk sırada yer alırken, hastalıkların tedavisinin sık antibiyotik kullanımının vücutta direnç yaratması sonucu güçleştiği belirlendi. Araştırmalar Türkiye’de her gün 3,3 milyon kişinin antibiyotik kullandığı ortaya koyuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir