İsveç’te çivili lastik kullanımı Cuma gününden sonra yasak

İsveç’te ağır kış şartları için tasarlanmış çivili lastik kullanımı Cuma gününden sonra yasak kapsamına giriyor.

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık – 31Mart tarihleri arasını kapsıyor. İsveç Ulaştırma Ajansı (transportstyrelsen) internet sayfasında yer alan bilgilere göre, ağır kış şartları için tasarlanmış, yolu daha iyi kavrayan ve kaymayı minimize eden çivili lastiklerin kullanımına 15 Nisan’a kadar izin veriliyor. Bu tarihten sonra lastiklerini değiştirmeyen araç sahiplerine cezai müeyyide uygulanabilir.

200-800 KRON KARŞILIĞINDA DEĞİŞTİRİLİYOR

İsveç’te binek araç sahipleri, 200 ila 800 kron arasında bir ücret karşılığında kışlık lastiklerini söktürüp, yazlık lastikler taktırabiliyor.

Öte yandan uzmanlar, mevsimine uygun lastik kullanmanın güvenli sürüş, yakıt tasarrufu, performans ve lastik ömrü açısından hayati önemde olduğu uyarısında bulunuyor.

Uzmanlar, sürücülerin dikkatini çekip, “yazın kış lastiği kullanmak fren mesafesini uzatır, kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulmaya, hatta takla atmaya yol açar, sürüş emniyetini tehdit eder.“ dedi. Kış aylarında yazlık lastik kullanımının yol açtığı risklerin benzerinin, sıcak havalarda kışlık lastikle trafiğe çıkma durumunda yaşandığına vurgu yapan uzmanlar, “Bu nedenle mevsimine göre lastik kullanımı araç sahiplerine güvenli bir sürüş sağlıyor, ayrıca yakıt, performans ve lastik ömrü konusunda önemli avantajlar sağlıyor.” uyarısında bulunuyor.

“GÜVENLİ SÜRÜŞ İÇİN YAZIN YAZLIK, KIŞIN KIŞLIK LASTİK”

Uzmanlara göre yazın kış lastiği kullanmak fren mesafesini uzatır, kuru zeminde hızlı alınan virajlarda savrulmaya, hatta takla atmaya yol açar, sürüş emniyetini tehdit eder. Mevsime uygun olmayan lastikler kazalara davetiye çıkarır. Bu yüzden mevsime göre lastik kullanımı hayati önemde. Ayrıca yaz mevsiminde kış lastiği hızlı aşınır, çabuk yıpranır. Mevsime uygun olmayan lastik kullanımı, lastiğin ömrünü de kısaltan bir faktördür. Özellikle binek otomobillerde lastik türü, yakıt tüketimini de büyük oranda etkiler. Yaz lastiklerinin dönme direnci kış lastiklerine oranla daha düşüktür. Bu da daha az yakıt ve daha az aşınma, güç ve yakıt tüketiminde artış demektir.

Ulaştırma Ajansı, değiştirilen lastiklerin serin, kuru ve karanlık bir mekanda depolanması tavsiyesinde de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir