İsveç’te helal ürün satışında rekor artış!

İsveçli yiyecek butikleri, aşırı talepten dolayı helal et satışına yöneldi. İsveçli yemek butiklerin de şuan trend helal et satışı. İsveç’in en çok okunan gazetelerinden Metro gazetesinin haberine göre satışlar adeta roket hızıyla artış gösteriyor.

Helal et satışlarından sonra, ICA ve Axfood gibi İsveç’in büyük süpermarket zincirlerindeki genel satışların yüzde 20 civarında bir artış gösterdiği kaydedildi.

‘İNSANLAR BİLİNÇLENDİKÇE SATIŞLAR ARTTI’

Konuyu Metro gazetesine değerlendiren ICA mağazaları Taze Ürünleri şefi Dan Jacopsson; bu artışın Müslüman müşteri sayısının artışından değil, sağlık trendinin artması, insanların bilinçlenmesi kaynaklı olduğunu, insanların helal ve temiz tavuğa yöneldiğini vurguladı.

İsveçli resmi haber ajansı TT ise, helale olan ilginin, satıcıların da dikkatini çektiğini ve bundan da karlı çıktıklarını aktardı.helal2

KOZMETİKTE DE HELALE İLGİ VAR

Helal et kadar yoğun olmasa da, piyasada helal kozmetik ürünlerine de büyük ilginin olduğu ifade ediliyor.

“Helal Kozmetik ürünler” konusunda konuşan P&L Cosmetics sahibi Lillamor Svensson, helal kozmetik ürünleri Avusturalya’dan getirdiklerini ve İsveç genelinde 35 mağazada satış yaptıklarını dile getirdi.

Svensson, bir kozmetik ürününün helal sayılabilmesi için; hayvansal olmaması ve alkol ile temizlenen bir fabrikadan olmaması gerektiğinin altını çizdi.

İsveçli Gazete, konuyla ilgili olarak internet üzerinden alkolsüz parfüm yapan Tahara Butik yetkililerin de görüşlerine yer verdi.

Butik yetkilileri, kına içeren ojelerin, su geçirdiği için abdeste mani olmadığını, o yüzden de bu ürünlere de talebin yoğun olduğunu  dile getirdikleri öğrenildi. İrfan Güzelyurt

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir