İsveç’te Pangea Matematik Yarışması’na rekor başvuru

İsveç’te yapılan Pangea Matematik Yarışması’na ilgi her geçen yıl giderek artıyor. “Matematik Birleştirir” sloganıyla 2014 yılında 600 öğrenci ile başlayan ve geçtiğimiz yıl da 2000 öğrencinin katıldığı Pangea Yarışması’na, bu yıl 10 bin 427 öğrenci başvuru yaptı. Bu yarışmaya Avrupa genelinde ise 500 binin üzerinde öğrenci katılıyor.

İsveç’te Pangea Matematik Yarışması Gullviva Gymnasium tarafından gerçekleştiriliyor.

Proje sorumlusu Gullviva Gymnasium Müdür Yardımcısı ve Matematik Öğretmeni İsmail Dökümcü, amaçlarının İsveç’te öğrencilere matematik ve fen bilgisini daha çok sevdirmek olduğunu söyledi. Yarışmanın İsveç’te yeni olmasına rağmen katılımın yüksek olmasının kendilerini mutlu ettiğini söylen İsmail Dökümcü, yapılan uluslararası araştırmalarda İsveç’in matematik seviyesinin düşüklüğüne dikkat çekerek, “aynı zamanda bu yarışmayla öğrencilerin matematik seviyelerini yükseltmeye de katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Bu yılki yarışma ile ilgili bilgi veren İsmail Dökümcü, İsveç’in 18 bölgesinden, 90 belediyeden, 600 farklı sınıftan öğrencilerin yarışmaya katılmak için başvuruda bulunduğunu söyledi. Pangea’ya İsveç’in her köşesinde ilgi gösterildiğini belirten Dökümcü, “geçen hafta ilk tur sınavları yapıldı. Bu hafta cevap anahtarları bizlere gönderilecek. 22 Şubat’ta ikinci tura geçen en iyi 2 bin 500 öğrenciyi öğretmenlerine açıklayacağız. İkinci tur 14-16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek ve finale kalan 250 öğrenci belli olmuş olacak. Final sınavı da 23 Nisan’da Stockholm, Göteborg ve Malmö’de yapılacak” dedi.

Dökümcü, bu projede 423 öğretmenin gönüllü çalıştığını ve her birinin öğrencilerine matematiği sevdirmek için büyük bir uğraş verdiğinin de altını çizdi.

pangea_2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir