İsveç’teki mülteciler başka ülkelere dağıtılacak

Brüksel’de toplanan Avrupa Birliği liderleri, oturumların birini mülteci konusuna ayırdı. Çok göçmen alan ülkelere, diğer ülkelerin nasıl yardımcı olabileceği ve yüklerini nasıl hafifletebileceği konusunun değerlendirildiği görüşmede, fazla mülteci almış olan ülkülerdeki sığınmacıların eşit oranda diğer birlik ülkelerine dağıtılması planı üzerinde duruldu.

Mültecilerin ilk durağı haline gelen Yunanistan ve İtalya’ya yardım edilmesi meselesi karara bağlanmıştı. Avrupa’da en çok göçmen kabul eden ülkeler arasında yer alan İsveç de kendisine yardım edilmesi talebini toplantıya taşıdı.

AB’nin bu toplantısında yer alan İsveç Başbakanı Stefan Löfven, İsveç’in bu yardımı alacağına inandığını söyledi. AB Göçmen Politikaları Sorumlusu Dimitris Avramopoulos; İsveç’in böyle bir yardım alması sözünü verse de, diğer üye ülkelerinin de böyle yardımlar talep etmesi halinde işin müşkil bir hale gelebileceği endişesini paylaştığı öğrenildi.

Toplantıda karara bağlanması halinde İsveç’teki 23 bin sığınmacınım başka bir Avrupa Birliği ülkesine gönderilmesi söz konusu olacak ve bu konuda sığınmacıların rızası ve seçilme hakkı bulunmayacak. İrfan Güzelyurd

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir