İsveç’ten Fransa’daki terör saldırısına sert kınama

İsveç, Fransa’nın Nice şehrini kana bulayan terör saldırısını sert bir şekilde kınadı. Başta Kraliyet ailesi olmak üzere hükümet ve muhalefet yetkilileri vahşi terör saldırısını tel’in ederken Fransız halkına taziyelerini sundular ve bu zor günde yanlarında olduklarını belirttiler.

Kısa bir süre Güney Fransa’dan tatilden dönen Kral 16. Carl Gustaf ve Kraliçe Silvia, korkunç saldırıdan duydukları tepkiyi ve üzüntüyü dile getirirken Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a taziyelerini ilettiler.

Başbakan Stefan Löfven ise yayınladığı bir basın açıklaması ile terör saldırısını kınarken “Masum insanlara yönelik bu saldırı aynı zamanda demokratik ve açık bir topluma yapılmış bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı. Hükümetinin saldırı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getiren Löfven, hükümetinin Fransa hükümetinin yanında olduğu mesajını verdi.

Dışişleri Bakanı Margot Wallström de saldırı ile ilgili üzüntülerini dile getirirken teröristlerin özellikle en çok acı verecek saldırıları, en çok ses getirecek şekilde insanların yoğun olarak bulundukları yerlerde gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Adalet Bakanı Morgan Johansson ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Isabella Lövin de Stockholm’de Fransız büyükelçiliğini ziyaret ederek saldırı ile ilgili üzüntülerini paylaştılar ve Fransız halkına olan desteklerini gösterdiler.

Diğer taraftan  muhalefette bulunan parti liderlerinden Ilımlı Parti Başkanı Anna Kinberg Batra, vahşi saldırıyı sert bir şekilde kınarken “terörle güçlü bir şekilde mücadele etmeliyiz” diye tweet attı.

Aşırı sağ İsveç Demokratları Partisi (SD) Başkanı Jimmie Åkesson ise saldırının aynı zamanda bütün Avrupa ülkelerine ve medeniyetine yönelik olduğu şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

İsveç istihbarat teşkilatı Säpo ise Fransa’da yaşanan terör saldırısı sonrası  İsveç’te terör alarm seviyesinin yükseltilmesine şimdilik gerek olmadığını açıklarken Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Fransa’daki terör saldırısından herhangi bir İsveç vatandaşının etkilenmediği bilgisini verdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir