Kral’dan sonra Norveç Kraliçesi’nden de sığınmacılara karşı cömert olun çağrısı

Norveç Göçmen Dairesi (UDI), 2016’nın başından eylül ayına kadar sığınma başvurusunda bulunan 7 bin 367 kişinin ilticasının kabul edildiğini açıkladı. Ülkeye sığınan mültecilerin toplam sayısı ise, 15 bin 663 olarak belirtildi.

Norveç Kraliyet Ailesi, komşusu Danimarka Kraliyet Ailesi’nin aksine,  ülkedeki yeni mülteci ve yerleşik göçmen kökenlilere daha kucaklayıcı bir tutum sergiliyor. Kraliçe Sonja, Trondheim şehrinde ülkeye yeni iltica edenlere yönelik eğitim veren bir okulu ziyaretinde, ülkeye yeni sığınan mültecilere kucak açılmasını istedi.

Sığınmacılara yardım için kolların sıvanması çağrısı yapan Norveç kraliçesi, böyle bir davranışın sığınmacılarda kendilerine değer verildiği hissini uyandıracağını söyledi. Kraliçe Sonja’nın bu yaklaşımı, ülkedeki kutuplaştıcı tartışmalara da cevap olarak yorumlandı.

KRAL HARALD: BİZ DE GÖÇMENDİK

Kral V. Harald, geçtiğimiz aylarda Norveç Kraliyet Sarayı bahçesinde göçmenlere yönelik kucaklayıcı konuşmasıyla gündeme gelmişti. Norveç kralı, kendi ailesinin de Norveç’e 110 yıl önce Danimarka ve İngiltere’den göç ettiğini dile getirmişti. Kral Harald, insanın her zaman nereden ve hangi milleten geldiğini söylemesinin pek kolay olmadığını, kişinin kalbi nerede atıyorsa, vatanının orası olduğunu vurgulamıştı. Norveç’te birçok farklı inanç ve kültürün uyum içinde yaşadığına işaret etmişti.

Öte yandan Danimarka Kraliçesi Margrethe II, Norveç Kraliyeti’nin aksine, göçmenlere yönelik sert konuşmalarıyla gündeme geliyor. Kraliçes Margrethe II, gazeteci Thomas Larsen ile yaptığı söyleşide, Danimarka’da yaşayan göçmenlerin ülkeye adapte olabileceğini düşünmekle hata ettiklerini aktarmıştı. Kraliçe, Danimarka’da yaşıyor olmanın bir insanı Danimarkalı yapmaya yetmeyeceği şeklindeki ifadeleri tartışmalara sebep olmuştu.

HÜSREV GÜLEÇ / OSLO, Tr724

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir