Küresel piyasada İngiltere dalgası

İngiltere’de halkın 23 Haziran’da yapılacak referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermesi (Brexit) halinde küresel ekonomide yeni bir dalgalanmadan endişe ediliyor.Avrupa ekonomisinin Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW), İngiltere’nin ayrılmasının Almanya’nın 2017 yılı büyüme oranını 0,5 puan aşağıya çekeceğini açıkladı. Almanya, Avrupa ekonomisinin lokomotifi konumunda ve Türkiye’nin de en fazla ihracat yaptığı ülke.

Oylamaya günler kala anketler, ayrılık taraftarlarının AB’de kalma yanlılarının önüne geçtiğini gösteriyor. Amerikan finans devi JP Morgan dün yayınlanan bir araştırma notunda ayrılıkçıların 1,4 puan önde olduğunu açıkladı. Başbakan David Cameron’un referandum kararını açıkladığı 2013 yılından bu yana yapılan anketlerde kalma yanlıları önde görünüyordu. Yükselen ırkçı ve AB karşıtı hareketlerin önünü almak için AB kararının halka bırakılacağını açıklayan Cameron, hükümetinin ise kalma yönünde kampanya yürüteceğini söylemişti.

ABD’de Donald Trump’ın başkan olma ile İngiltere’nin AB’den çıkma ihtimali küresel piyasalarda dalgalanmalara sebep oluyor. DIW’e göre İngiltere’nin AB ile yollarını ayırması durumunda artacak gümrük tarifeleri ile birlikte Alman ekonomisinin dinamosu olan ihracat faaliyetleri darbe yiyecek ve 2017 yılında ekonomik büyüme normalden 0,5 puan aşağı düşecek. AB’de kalma kararının çıkması halinde ise “Almanya’da bu yıl ve gelecek yıl ekonomik büyüme nispeten güçlü olacak.”

Tartışmalar sürerken bir internet sitesinde Londra merkezli kamuoyu araştırma şirketi BMG Research’e ait olduğu öne sürülerek yayınlanan sahte bir anket piyasaları karıştırdı. Ayrılıkçıların, kalma yanlılarına 4 puan fark attığını gösteren anket sonuçlarının sehven bir diğer JP Morgan araştırma notunda yer alması paniğe neden olarak piyasalarda satış baskısı oluşturdu. Anketin sahte olduğunun anlaşılmasıyla panik, yerini ihtiyatlı bir iyimserliğe bıraktı. Bakis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir