Neden Malmö?

Sizce İsveç’in en mutlu insanlarını yaşadığı şehir hangisi? Başkent Stockholm mü? Göteborg mu? Avrupa Birliği Komisyonu tarafından gerçekleştirilen bir ankette, İsveç’in üçüncü büyük şehri Malmö, İsveç’in birinci, Avrupa’nın en mutlu yedinci şehri seçilmiş. Malmölülerin yüzde 60’ı şehirdeki yaşam kalitesinden dolayı çok mutlu olduklarını belirtirken yüzde 36’sı ise mutlu olduğu şeklinde görüş bildirmiş.

Sanırım, mutlu insanların Malmö bu konuda en son aklınıza gelecek şehirdir. 300 bini aşkın nüfusa sahip ve nüfusunun üçte biri göçmen kökenlilerden oluşan bu şehirde daha birkaç yıl öncesine kadar yabancı düşmanlığından dolayı göçmen avcılığı yapan bir keskin nişancı yaşıyordu. Peter Mangs adlı bu ırkçı şehirde kendince ‘temizlik’ yapıyor, bir kuytuya saklanarak rengi ve görünüşünden göçmen olduğunu tahmin ettiği masum insanlara uzaktan, gizlice ateş edip kayıplara karışıyordu.

Diğer taraftan medya, göçmen kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı şehrin Rosengard semtini adeta ülkenin en belalı yeri olarak lanse ediyordu. Bu semtte sürekli suç işlendiğini, hatta güvenlik mülahazasıyla okulların dahi eğitime kapatıldığını okuyorduk ve ürperiyorduk.

Bir yandan bu olumsuzluklar diğer yandan mutlu insanlar. Üstelik ülkenin en mutlu insanları bu şehirde yaşıyormuş. Peki, Malmölüleri kaliteli sağlık hizmetleri, altyapı hizmetlerinden memnuniyet gibi sebeplerin dışında mutlu kılan ne tür sebepler var! Birkaç yıldır Malmö’de yaşayan biri kişi olarak şehrin bazı öne çıkan özelliklerini vurgulamak istiyorum.

Bana kalırsa Malmö’yü önü açık, refah bir şehir haline getiren en önemli özelliği İsveç’i Danimarka ile bağlayan Öresund köprüsü. Bu köprü İsveç’in Avrupa kıtasına açılan kapısı ve Malmö’yü ticari, turistik anlamda önemli kılıyor. Diğer yandan Malmö, uluslar arası Kopenhag Kastrup havaalanına da tren ile sadece 15 dakika. Sanki Danimarkalılar havaalanını sadece kendileri için değil aynı zamanda Malmölüler için de inşa etmişler.

Malmö’de restoran kalitesi ve mutfak çeşitliliği de şehre artı puan kazandıran bir özellik. 2015 yılında şehirdeki üç restoran ödül almış, en iyi aşçı payesini Malmölü bir bayan aşçı kazanmıştı. Şehirde herkes bütçesine uygun restoran bulabilir ve de farklı mutfaklardan değişik lezzetleri tadabilir.

Malmönün harika güzel parklara sahip, çevreci bir şehir olduğu da az bilinen özelliklerinden. Aynı zamanda şehir geçen yaz dünyanın 6. bisiklet dostu şehri seçilmişti.

Son olarak şehrin en belalı semti olarak lanse edilen Rosengard’un ülkenin dünyaca ünlü futbolcusu Zlatan İbrahimoviç’in doğup büyüdüğü yer olduğunu belirteyim ki neden Malmölülerin ülkenin en mutlu insanlarını yaşadığı yer olduğu daha iyi anlaşılsın.

İyi haftalar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir