Norveç, elektrikli araç satışı fosil yakıtlı araç satışını geçen ilk ülke oldu


1947’den beri ilk kez, Norveç’te trafikte bir yılda 100’den az kişi öldü. Ancak 2020’de trafikte hayatını kaybeden erkeklerin oranı% 82’ye çıktı. Trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin 95 kişinin 78’i erkek. Erkekler daha çok ölümlü kazalara karışmış oldu.

2020’de Norveç’te 95 kişi trafikte hayatını kaybetti, bir önceki yıla göre 13 daha az can kaybı gerçekleşti.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Knut Arild Hareide, rakamların yolların her zamankinden daha güvenli olduğunu ispatladığını söyledi.

Ulaştırma Bakanı, “Hâlâ mutlu olamayız çünkü sayı sıfır olmadan daha gidecek çok yolumuz var,” dedi.

Yol güvenliği çalışıyor

Trygg Trafikk ayrıca trafikteki ölüm sayısının 100’ün altında olmasından da memnun. Trygg Trafikk Direktörü Jan Johansen oldukça iyimser konuşuyor ve Norveç’in 100 ölümün altına inmeyi başarmış olmasının, hedeflenen trafik güvenliği çabalarının işe yaradığını gösterdiğine inanıyor.

Johansen, “Yine de, trafikte kimsenin ölmemesi veya ciddi şekilde yaralanmaması gerektiği şeklindeki sıfır görüşüne ulaşmak için gidecek çok yolumuz var.” dedi.

‘Yaralı sayısı fazla’

Norveç Kamu Yolları İdaresi, kalkınmanın Norveç yollarındaki kazalara karşı çabaları artırmak için motivasyon sağlaması gerektiğine inanmakta ve birçok kişinin Norveç yollarında ciddi şekilde yaralanmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Yol İdaresi müdürü Ingrid Dahl Hovland, “Kendimize iddialı hedefler koyduk. Ancak maalesef, ciddi şekilde yaralananlar için trafik kazalarında olduğu gibi keskin bir düşüş eğrisi görmedik. 2020’de trafik kazalarında 500’den fazla kişi ağır yaralandı. Bu çok ciddiye aldığımız büyük bir sayı.” ifadelerini kullandı.

‘Kadınlar giderek daha güvenli yol kullanıcıları haline geliyor’

Kaza istatistiklerinde en olumsuz şekilde öne çıkan yine erkekler. 2020’de Norveç yollarında ölenlerin 78’i erkek 17’si kadındı. Trafik kazalarında can kayıplarının toplam% 82’si erkekti.

Geçtiğimiz yıl trafik mağdurlarının % 71’i erkekti ve bu da son yılların ortalamasına paralel.

Johansen, “Kadınlar giderek daha güvenli yol kullanıcıları haline geliyor. Ne yazık ki, aynı şey erkekler için söylenemez. Bu, 2020’de önceki yıllara göre daha da netti. Hiç şüphe yok ki, yetişkin erkekler arasında, yollardaki tutum ve davranışlarda belirgin bir değişikliğe hâlen ihtiyaç var,” dedi.

İstatistikler ayrıca hayatını kaybeden sürücü ve yolcu sayısında da net bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Johansen, “Direksiyon başında veya yolcu koltuğunda daha az insanın ölmesi iyi. Ancak aynı zamanda, gelişimin o kadar iyi olmadığı başka yol kullanıcı gruplarının da olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle trafik güvenliği çalışmalarıyla bütünsel olarak çalışmak her zamankinden daha önemli,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir