Sahurda 3 ceviz

Sağlıklı bir Ramazan için her besin grubundan yeterli ve dengeli tüketim yapılması gerekir.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, sahurda tüketilmesi gereken besinlerden birinin de ceviz olduğunu söylüyor.

Cevizin içerdiği omega 3 yağ asitleri ile uzun süre tokluk hissi oluşturduğunu belirten Keçeci, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Sahurda 2-3 adet ceviz tüketildiğinde günün daha kolay geçmesine ve vücudun hücresel işlevlerinde sorun olmadan yaşamaya devam etmesine yardım eder. Ramazan’ın vazgeçilmezlerinden hurma sadece iftar için değil sahur için de oldukça değerli bir besindir. Sahurda tüketilecek 3 adet hurma vücuda gün boyunca gerekli olan enerjiyi ve vitamini sağlayacak hem de tokluk hissini verecektir. Ayrıca 3 hurma kan şekerini de dengeler” diyor.

Peynirli tost açlık hissettirmez

Peyniri tost ya da sandviç olarak birlikte tüketmek sahurdan iftara kadar açlık hissini önleyerek tok kalmaya yardımcı olacaktır. Ancak tost yanında tüketilen zeytinin tuzlu olması nedeniyle en aza indirilmesi doğru olacaktır.

Aksi takdirde hem fazla tuz alımını hem de susuzluk hissi yaratmaya neden olabilir. Zeytinlerin bir süre suda bekletilmesi tuzunun giderilmesi için faydalı olabilir.

Yeşil elma kan şekerini dengeler

Kan şekerini dengelemek için tok tutan besinlerden faydalanmak oldukça önemlidir. Yeşil elma da kan şekerini dengeleyici, içerdiği vitamin ve mineraller ile uzun süreli açlıkta hücrelerin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Sahurda tüketilen 1 tane yeşil elma tokluk hissinin uzun süreli olmasında fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir