Sınır kontrolleri topluma yüz milyonlarca krona mal oluyor

Geçtiğimiz yıl sonunda başlayan sınır kontrolleri topluma oldukça pahalıya mal oluyor.

Mülteci akınının önünü kesmek için İsveç’in 2015’in sonunda Danimarka sınırında kontrollere başlaması topluma yüzlerce milyon krona mal oluyor.

Altı ayı aşkın süredir devam eden sınır kontrollerinden en fazla Danimarka’da çalışıp da İsveç’te yaşayanlar olumsuz etkilendi. Uzun süren sınır kontrolleri ve azalan tren seferleri nedeniyle işe gidip-gelme süresi en az 1 saat artarken, bu durum sık sık şikayetlere konu oluyor.

Öresund Enstitüsü tarafından verilen bilgiye göre her gün ortalama 15 bin kişi Öresund köprüsü üzerinde seyahat ediyor. Çoğunlukla treni tercih eden yolcuların sayısı sınır kontrollerinin başlamasıyla birlikte yüzde 12 oranında düştüğü belirtiliyor.

Bunun yanı sıra Öresund Enstitüsü, sınır kontrolleri nedeniyle günlük kaybedilen iş saatini toplam 6 bin 600 saat olarak hesapladıklarını ve bunun 833 iş gününe denk geldiğini açıkladı. Bu durumun toplumun yılda 300 Milyon krona yakın bir kaybı olduğu anlamına geldiğini belirten enstitü kontrollerden mağdur insanların maddi ve manevi kaybının ise hesaplanmasının zor olduğuna dikkat çekti.

Bu nedenle enstitü yetkilileri sınırın her iki tarafında ayrı ayrı kontrol olması yerine tek bir yerden kontrol ile zaman kaybının yarıya yarıya düşürebileceğinin altını çizerek politikacılardan konu ile çözüm önerisi beklediklerini dile getirdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir