Sosyal medya, banka hesabınızı boşaltıyor

Yapılan bir araştırma, sosyal medya hesabı olanların banka hesaplarına olumsuz yansıdığını ortaya koydu. Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sitelerde hesapları olanlar, sosyal medyadaki arkadaş çevresinin alışveriş veya tatillerin benzeri yapmaya çalışıyor. Psikolog ve yazar Nancy İrwin, sosyal medyanın günümüzün komşuya yetişmenin bir türü olduğunu ifade etti.

Her geçen gün sosyal medya kullanıcılarının sayısı giderek artıyor. Ancak yapılan bir araştırma sosyal medyada fazla zaman geçirmenin insanların satın alma davranışlarına olumsuz yansıdığını ortaya koydu.

Yeminli Mali Müşavirler için Amerikan Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya hesabı olan her 10 yetişkinden dördü (yüzde 39), sosyal medyada başka insanların yaptığı alışveriş veya tatillerin benzeri yapmaya çalışıyor.

Ankete katılanların yaklaşık yüzde 11’i geçen sene sosyal medyada birinin yaptığı alışveriş veya tatilini paylaşmasıyla kendisinin de benzer bir şekilde tatile çıktığını veya alışveriş yaptığını belirtiyor.

Başka bir araştırmada ise ankete katılanların yüzde 30’u satın alma kararında sosyal medyanın etkisi olduğunu bildiriyor. Bazı sosyal medyaya bağlı harcamalar, birçok markanın ürün ve hizmetlerini sosyal medyada reklamını yapması veya onlar hakkında paylaşım yapması için ünlü ve etkili insanlara para ödemesine de bağlı oluyor.

2017 yılına kadar, sosyal ağ reklam harcamaları 36 milyar Dolar ile tüm dijital reklam harcamalarının yüzde 16’sına denk gelmesi bekleniyor. eMarketer araştırma şirketine göre, bu rakam geçen sene 24 milyar Dolar’ı bulmuştu.

Her geçen gün, Cristiano Ronaldo, Taylor Swift veya Katy Perry gibi milyonlarca takipçisi olan ünlüler sosyal medya üzerinde markaları destekliyor. Örneğin dünyaca ünlü şarıkıcı Taylor Swift’in, Facebook, Twitter ve İnstagram hesaplarının toplamında 246 milyon takipçisi bulunuyor. İkinci sırada ise 238 milyon ile Cristiano Ronaldo takip ediyor.

KARŞILATIRMA BİR KAYDIRMA VEYA BİR TIK UZAKLIKTA

Marketwatch sitesine konuşan psikolog ve yazar Nancy İrwin, “Biz doğa gereği karşılaştırmalı varlıklarız. Ve sosyal medya kullanımı, başkalarıyla karşılaştırmanı bir kaydırma veya bir tık uzaklığına getiriyor.” dedi.

Sosyal medyanın günümüzün komşuya yetişmenin bir türü olduğunu ifade eden İrwin, bazı insanların kendilerine göre daha parlak ya da daha büyük bir oyuncağa sahip olduğunu bilmesinin kendilerini daha aşağıda hissetmesine yol açacağını sözlerine ekledi.

Psikolog Elizabeth Lombardo ise, oluşan aşağılık hissine karşı birçok insanın aynı ürünü veya daha iyisini satın alarak ve bununla ilgili paylaşımda bulunarak tepki gösterdiğini ifade etti. Bu paylaşımın arkadaş listesi tarafından görülmesiyle döngünün devam ettiğini belirten Lombardo, diğer insanların da daha iyisini almak için harekete geçeceğini kaydetti.

Ayrıca, sosyal medyanın satın alma deneyimini normalleştirdiğini söyleyen Lombardo, “Sosyal ağda birden çok kişide 500 Dolar’lık tasarımcı ayakkabısının olması, herkesin bu ayakkabıları satın alıyormuş hissi oluşuyor.

Bu şekilde sizi, durumunuz iyi olmamasına rağmen, bu ayakkabıları satın almaya ikna ediyor.” şeklinde konuştu. Ancak, başkalarının gezi ve konserlerini bakarak mutlu olan ve rekabet etme hisse olmayan insanların da olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir