Stockholm’de yapılacak Eurovision’da bayrak krizi

Stockholm’de yapılacak Eurovision şarkı yarışmasına katılan ülkelere gönderilen ve hiç bir yerel ve bölgesel bayrakların salona alınmayacağını bildiren belge, krize neden oldu.

10, 12 ve 14 Mayıs tarihlerinde İsveç’in başkenti Stockholm’deki Globe Arena’da düzenlenecek 2016 Eurovision şarkı yarışmasına katılan ülkelere İngilizce olarak gönderilen bir belgede, salona hiç bir şekilde ülke bayrakları haricinde, bölgesel veya yerel başka bayrakların alınmayacağı ve bu konuda özen gösterilmesi istendi. Belgenin duyulmasıyla, Avrupa’nın bazı bölgelerinde yerel bayrak kullanan halkların temsilcileri buna sert tepki gösterdiler. Fransa’dan Korsika ve Breton bayrakları, İspanya’dan da Bask bayraklarının salona alınmayacak olmasına yerel bölge politikacıları da yaptıkları açıklamalarla bunun kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

Katılımcı ülkelere gönderilen bu belgede İngilizce olarak “Politik, dinsel veya Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından sorunlu bölgeler kategorisine giren bölgelere ait bayraklar ” tanımı yapılıyor. Bunun için oluşturulan listede Korsika, Breton, Bask bölgesi, Kosova, Yukarı Karabağ, Kırım bayrakları yeralıyor. Özellikle Korsika ve Basklıların tepkisini çeken başka bir detaysa, listede İŞİD bayrağının bulunması. İnternet üzerinden tepki gösteren Korsika ve Basklılar kendi bayraklarının İŞİD bayrağıyla aynı listede yer almasının kabul edilemez olduğunu ifade ediyorlar.

Salona girmesine izin verilen bayraklar Avrupa Birliği ülkelerinin resmi bayrakları, Avrupa Birliği bayrağı ve gökkuşağı rengindeki homoseksüel bayrağı.

Bask bölgesi başkanı İñigo Urkullu, Bask bölgesinin bayrağının İŞİD bayrağıyla karşılaştırılmasının acınası bir durum olduğunu belirtti. İspanya Devlet Başkan yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria ise, Bask bayrağının anayasal ve hukuki olduğunu İspanya devletinin de bu olayın üzerine gideceğini söyledi.

Korsika’da da tepkiler aynı sertlikteydi. Korsika bağımsızlık hareketi Ghjuventu Indipendentista olayı Korsika halkına karşı yapılmış bir ayrımcılık olarak niteledi. Yapılan açıklamada bunun sportif bir organizasyon değil kültürel bir organizasyon olduğu, böyle bir kararın kabul edilemez olduğu ve Korsika bayrağının terörist bir bayrakla yan yana bir listeye konulmasının Korsika halkına en büyük hakaret olduğu ifade edildi.

banned_flag

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir