Türk ürünlerini İsveç marketlerine sokan firma: Foodex AB

İsveç’te on binlerce Türkiye kökenli insan yaşamasına rağmen halihazırda ülke genelinde faaliyet gösteren süpermarket zincirlerinde istenen oranda Türk ürünleri bulunmuyor. Ancak bu yönde olumlu gelişmeler de yaşanmıyor değil.

Merkezi Malmö’de bulunan Foodex AB ülkenin en büyük süper market zincirlerinden biri olan Netto’ya Türk ürününü sokmayı başardı. Foodex AB’nin direktörü Alper Özkan Haberisvec.com’a söz konusu başarının arka planını anlattı.

Foodeks AB olarak 2012 yılından bu yana İsveç pazarında faaliyet gösterdiklerini belirten Alper Özkan, son 1 yıl içerisinde değiştirdikleri strateji ve hizmet yaklaşımı ile yüzde 100 büyüyerek pazarda önemli bir yer tutmaya başladıklarını söyledi.

Özellikle Türkiyeli tüketicilerin yakından bildiği; Tat, Avşarlar, Freşa, Torku ve Bifa gibi Türkiye’nin köklü markalarının dağıtımını gerçekleştiren Foodex AB ayrıca ‘Vefa’ ve ‘Hepal’ adı altında kendi markalarını da dağıtmaktadır.

Ürün seçimi konusunda damak tadına ve doğallığa büyük bir önem verdiklerinin altını çizen Alper Özkan, ‘‘Bizim için kalite elbette çok önemli. Bunun yanında müşterilerimizin damak tadı ve ürünlerin doğallığı konusunda hassas davranıyoruz. Kısa sürede büyük bir ilgi görmemizin arkasında sanırım bu var.’’ dedi.

İsveç’te birçok alanda olduğu gibi perakende pazarı alanında da standartların çok yüksek olduğunu belirten Özkan, ‘‘Ulusal market zincirleri bakımından değerlendirildiğinde İsveç’in diğer ülkelere nazaran daha fazla fırsat sunduğu söylenebilir. Ancak standartlar çok yüksek olduğu için giriş şartları bir o kadar zorlayıcıdır. Öte yandan Türkiye’deki tedarikçiler maalesef hala bu vizyonda değiller, İskandinavya’ya özel etiket dizayn eden firma dahi bulunmuyor.’’ dedi.

Halihazırda birçok ihracatçı firmanın sadece etnik pazara ulaşmayı hedeflediğini vurgulayan Özkan, ‘‘Biz, Foodex AB olarak Türkiye’nin tatlarını İskandinavya’ya tanıtmayı vizyonumuz olarak belirledik. Bunu gerçekleştirmek için çok çalışıyoruz. Ancak bu doğal olarak üretici ve dağıtıcı firmalar arasındaki işbirliği ile mümkün olabiliyor.’’ dedi.

“NETTO’YA TÜRK ÜRÜNÜNÜ SOKTUK’’

Bugüne kadar İsveç’in en büyük süpermarket zincirlerinden Netto’da tek bir ürün dışında bizim soktuğumuz kategoride hiç bir Türk ürününün bulunmadığını hatırlatan Özkan, ‘‘Foodex AB olarak ciddi çalışmaların akabinde bir ürünü İsveç genelindeki 157 mağazaya sokmayı başardık. Netto ürünümüzü mağazaların girişinde müşterilerinin en çok gözüne çarpacak alanlara koydu. Bu sadece bizim adımıza değil bütün Türk ürünleri adına büyük bir gururdur’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir