Twitter hesabınızı korumanın yolları

Sosyal medya sitesi Twitter’da virüslü linkler tehlike saçıyor. Mikro blog sitesi Twitter’dan bazı hesaplara DM üzerinden virüslü linkler gönderilerek o hesaplar ele geçiriliyor.

VİRÜS NASIL BULAŞTIRILIYOR?

Twitter’da takip ettiğiniz bir hesap görünümüyle size DM’den (direkt mesaj) link gönderiliyor.

Bu link haber linki veya başka bir şeyin linki olabilir.

Eğer bu linki tıklarsanız virüs telefonunuza, bilgisayarınıza veya internete girdiğiniz cihaza bulaşıyor.

VİRÜSLE CİHAZ ELE GEÇİRİLİYOR, DİNLEME VE İZLEME YAPILIYOR

Sosyal Medya uzmanları kullandığını cihaza bu virüslerin bulaşması durumunda hem o hesabın ele geçirildiğini hem de o telefonun dinlenebileceği uyarısında bulunuyor.

Öte yandan Twitter’ın kullanıldığı cihaza trojen vs. virüs gönderilip o telefonun mikrofon,kamera gibi özellikleri ele geçirilip dinleme ve izleme yapıldığı belirtiliyor.

Bunun için özellikle Twitter kullanıcılarının öncelikle DM’den kendilerine gelen linkli mesajları tıklamadan silmeleri gerekiyor.

Eğer telefona virüs bulaşmışsa da cihazın fabrika ayarlarına döndürülüp sıfırlanmasının daha güvenli olacağı belirtiliyor.

Bunun yanı sıra şifrelerini değiştirmeleri ve başkaları tarafından bulunamayacak bir şifre konulması her zaman uyulması gereken uyarılar arasında yer alıyor.

Öte yandan uzmanlar hesapların ele geçirilmesiyle ilgili kullanıcılara şu uyarılarda bulunuyor:

Sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesinde bu sitelere üye olunurken kullanılan mail hesaplarına gelen sahte, aldatıcı, kandırma ve ikna etmeye yönelik maillere hesap sahiplerinin inanması ve mailde istenen işlemlerin yapılması ile gerçekleşiyor.

SOSYAL MEDYA SİTELERİ ÖYLE MAİL ATMAZ

Uzmanlar ise tarz mail ve linklerle ilgili kullanıcılara şu uyarıda bulunuyor: Sosyal medya siteleri hesap sahiplerine şifrenizi değiştirin, bilgileriniz çalındı şifrenizi güncelleyin mailler atmaz.

HTTPS İLE BAŞLAMASINA DİKKAT EDİN

Ayrıca gelen maillerde ilgili linklerde yönlendirilen sitelerin https ile başlamasına dikkat edilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir